Yritysprofiili

Tikan Maatila Oy

Tikan Maatila Oy:n kotipaikka on Myllysalo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-05-04. Toimiala on yhdistetty kasvinviljely ja kotieläintalous. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,275,734 ja liikevoitto €241,143.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2882370-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2882370-3
Toimiala
Yhdistetty kasvinviljely ja kotieläintalous
Kunta
Myllysalo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-05-04
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-01-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Myllykyläntie 52, 61220, Myllysalo

Puhelin: +358503479563Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://tikanmaatila.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Peijariniemi Veera MariaToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Tikan Maatila Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Tikan Maatila Oy:n sijaintipaikkakunta on Myllysalo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-05-04. Toimiala on yhdistetty kasvinviljely ja kotieläintalous. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,275,734 ja liikevoitto €241,143. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,275,734 sekä tilikauden tulokseksi €111,533. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +5.9%, liikevoittoprosentti +7.3% ja omavaraisuusaste +46.4%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on maa- ja metsätalous, kotieläintalous, koneurakointi, maatilamatkailu, liikenne- ja kuljetustoiminta, moottoriajoneuvojen osto-, myynti- ja vuokraus- sekä maahantuonti ja maastavientitoiminta, maataloustarviketukkutoiminta, elintarviketukkutoiminta. Edelleen yhtiön toimialana on rakentamis-, rakennuttamis-, saneeraus-, vesirakennus-, maanrakennus- ja maansiirtotoiminta mukaan lukien lämpö-, vesi-, ilmastointi-ja sähköasennustyöt sekä metalli-, hitsaus- ja metallipajatoiminta, sähkön, kaasun ja lämpöenergian sekä muun energian tuottaminen ja myynti. Yhtiö voi omistaa ja hallita osakkeita ja osuuksia sekä ostaa, myydä ja vuokrata kiinteistöjä, osakkeita, arvopaperi-osakkeita, asunto-osakkeita, lomaosakkeita ja peliosakkeita.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys5.9%
Liikevoittoprosentti7.3%
Omavaraisuusaste46.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€1,043,183Edellinen: €1,040,666
Inventory€1,157,367Edellinen: €1,266,992
Rahat ja pankkisaamiset€255,399Edellinen: €246,322
Edellisten tilikausien voitto/tappio€2,342,497Edellinen: €2,309,683
Tulos ennen veroja€170,695Edellinen: €243,291
Oma pääoma€3,071,030Edellinen: €3,093,497
Velat€3,545,193Edellinen: €3,356,476
Vaihtuvat vastaavat€1,969,426Edellinen: €2,098,200
Current liabilities€1,163,806Edellinen: €735,783
Henkilöstö7Edellinen: 7
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€1,822,331
2021-12-31
€2,154,147
2022-12-31
€2,300,315
2023-12-31
€2,149,669
2024-12-31
€2,275,734
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€398,286
2021-12-31
€569,805
2022-12-31
€413,840
2023-12-31
€314,395
2024-12-31
€241,143
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€279,482
2021-12-31
€418,919
2022-12-31
€289,315
2023-12-31
€166,814
2024-12-31
€111,533
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€6,294,996
2021-12-31
€6,335,627
2022-12-31
€6,425,245
2023-12-31
€6,449,973
2024-12-31
€6,616,222
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
58/100 · Laskussa
46.4 %2024-12-31: 48.0 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
40/100 · Laskussa
1.21x2024-12-31: 2.06x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
68/100 · Laskussa
7.3 %2024-12-31: 9.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste38.1 %43.7 %46.6 %48.0 %46.4 %
Maksuvalmius---2.06x1.21x
Liikevoitto-%14.1 %17.4 %12.3 %9.8 %7.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2882370-3
ALV-tunnusFI28823703
EU-tunnusFIFPRO.2882370-3
KuntaMyllysalo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-05-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-05-04Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2018-05-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2018-05-05Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-05-05Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-05-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2025-01-01Alkutuottajana ja/tai kuvataiteilijana arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Peijariniemi Veera MariaToimitusjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Mäkinen Tuomo OlaviPuheenjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Peijariniemi Veera MariaVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Hemminki Sirpa AnneliTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Mäkinen Veikko OlaviVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväTikan Maatila Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä80/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
144 verrokkia
Omavaraisuus55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Kannattavuus49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius69%
Parempi kuin 69 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika120 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika202 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-10-1780/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-09-28 18.4780/100 · v0.14
A3 → A2 · +6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1574/100 · v0.14
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1465/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
99/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Tikan Maatila Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.