Yritysprofiili

Tilausliikenne Vanhamäki Oy

Tilausliikenne Vanhamäki Oy:n kotipaikka on Alajärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-12-30. Toimiala on tieliikenteen säännöllinen henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-07-31 liikevaihto oli €318,809 ja liikevoitto €117,398.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3254899-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3254899-4
Toimiala
Tieliikenteen säännöllinen henkilökuljetus
Kunta
Alajärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-12-30
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-12-14
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Parkatinpolku 7, 62900, Alajärvi

Puhelin: +358400212806Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Vanhamäki Matti OskariToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Tilausliikenne Vanhamäki Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Tilausliikenne Vanhamäki Oy:n sijaintipaikkakunta on Alajärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-12-30. Toimiala on tieliikenteen säännöllinen henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-07-31 liikevaihto oli €318,809 ja liikevoitto €117,398. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-07-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €318,809 sekä tilikauden tulokseksi €93,816. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +31.4%, liikevoittoprosentti +36.8% ja omavaraisuusaste +97.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-07-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys31.4%
Liikevoittoprosentti36.8%
Omavaraisuusaste97.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€89,272Edellinen: €24,705
Edellisten tilikausien voitto/tappio€56,562Edellinen: €0
Oma pääoma€152,878Edellinen: €78,129
Velat€4,601Edellinen: €9,050
Vaihtuvat vastaavat€101,476Edellinen: €34,562
Current liabilities€4,601Edellinen: €9,050
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€242,702
2025-07-31
€318,809
2026-07-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€94,487
2025-07-31
€117,398
2026-07-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€71,562
2025-07-31
€93,816
2026-07-31
Varat -kehitys2 kautta
€87,179
2025-07-31
€157,479
2026-07-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
97.1 %2025-07-31: 89.6 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
19.40x2025-07-31: 2.73x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
36.8 %2025-07-31: 38.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-07-312026-07-31
Omavaraisuusaste89.6 %97.1 %
Maksuvalmius2.73x19.40x
Liikevoitto-%38.9 %36.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3254899-4
ALV-tunnusFI32548994
EU-tunnusFIFPRO.3254899-4
KuntaAlajärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-12-30Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-01-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2025-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Vanhamäki Matti OskariToimitusjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Vanhamäki Matti OskariVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Lasse VanhamäkiHallitus: varajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväTilausliikenne Vanhamäki Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä79/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
165 verrokkia
Omavaraisuus99%
Parempi kuin 99 % verrokeista
Kannattavuus98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Maksuvalmius100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika62 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika83 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-1879/100 · v0.15
A3 → A3 · +7 pistettä
  • Liikevaihto: Ei riittävästi historiaa → Paranee
  • Kannattavuus: Ei riittävästi historiaa → Vakaa
  • Vakavaraisuus: Ei riittävästi historiaa → Paranee
A3
2026-09-1472/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1472/100 · v0.13
A3 → A3
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A3
2026-09-1372/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
47/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
43/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
1.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-07-31.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

4 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-11-12

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-07-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Tilausliikenne Vanhamäki Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.