Yritysprofiili

TingelTangeli Oy

TingelTangeli Oy:n kotipaikka on Riihimäki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-03-01. Toimiala on liikkeenjohdon konsultointi. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €47,137 ja liikevoitto €28,592.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2601396-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2601396-9
Toimiala
Liikkeenjohdon konsultointi
Kunta
Riihimäki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2014-03-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2014-01-29
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Mikontie 4 as. 2, 11910, Riihimäki

Tietoa yrityksestä TingelTangeli Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

TingelTangeli Oy:n sijaintipaikkakunta on Riihimäki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-03-01. Toimiala on liikkeenjohdon konsultointi. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €47,137 ja liikevoitto €28,592. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-02-28 ja osoittaa liikevaihdoksi €47,137 sekä tilikauden tulokseksi €26,323. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +57.8%, liikevoittoprosentti +60.7% ja omavaraisuusaste +87.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-02-28

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys57.8%
Liikevoittoprosentti60.7%
Omavaraisuusaste87.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€23,654Edellinen: €23,849
Rahat ja pankkisaamiset€63,989Edellinen: €67,191
Edellisten tilikausien voitto/tappio€348,091Edellinen: €380,291
Oma pääoma€376,913Edellinen: €380,861
Velat€53,138Edellinen: €55,574
Vaihtuvat vastaavat€86,095Edellinen: €88,109
Current liabilities€22,638Edellinen: €15,474
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€29,869
2025-02-28
€47,137
2026-02-28
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€5,805
2025-02-28
€28,592
2026-02-28
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€1,931
2025-02-28
€26,323
2026-02-28
Varat -kehitys2 kautta
€436,435
2025-02-28
€430,051
2026-02-28

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
87.6 %2025-02-28: 87.3 %
MaksuvalmiusHyvä
94/100 · Laskussa
2.83x2025-02-28: 4.34x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
40.4 %2025-02-28: 10.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-02-282026-02-28
Omavaraisuusaste87.3 %87.6 %
Maksuvalmius4.34x2.83x
Liikevoitto-%10.8 %40.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2601396-9
ALV-tunnusFI26013969
EU-tunnusFIFPRO.2601396-9
KuntaRiihimäki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2014-03-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2014-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2014-03-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-02-14Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A1
ErinomainenTingelTangeli Oy
Luokitus ennallaanA1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä90/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
197 verrokkia
Omavaraisuus59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Kannattavuus83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Maksuvalmius74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika103 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika134 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A1
2026-10-1790/100 · v0.15
A1 → A1
A1
2026-09-20 19.1190/100 · v0.14
A3 → A1 · +19 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-02-28).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1471/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1471/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
72/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 12 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

22 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-03

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-02-28

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-05.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

TingelTangeli Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.