Yritysprofiili

Tinotix Oy

Tinotix Oy:n kotipaikka on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1998-03-25. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €29,788 ja liikevoitto €5,567.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1462340-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1462340-1
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Vantaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1998-03-25
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1998-04-21
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Mailatie 11 B, 01280, Vantaa

Tietoa yrityksestä Tinotix Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Tinotix Oy:n sijaintipaikkakunta on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1998-03-25. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €29,788 ja liikevoitto €5,567. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-01-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €29,788 sekä tilikauden tulokseksi €5,592. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +61.2%, liikevoittoprosentti +18.7% ja omavaraisuusaste +98.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-01-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys61.2%
Liikevoittoprosentti18.7%
Omavaraisuusaste98.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €197
Rahat ja pankkisaamiset€100,560Edellinen: €101,619
Edellisten tilikausien voitto/tappio€87,448Edellinen: €104,665
Oma pääoma€101,140Edellinen: €105,248
Velat€1,220Edellinen: €1,241
Vaihtuvat vastaavat€101,837Edellinen: €105,791
Current liabilities€1,220Edellinen: €1,241
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€18,476
2025-01-31
€29,788
2026-01-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€7,506
2025-01-31
€5,567
2026-01-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€7,517
2025-01-31
€5,592
2026-01-31
Varat -kehitys2 kautta
€106,489
2025-01-31
€102,360
2026-01-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
98.8 %2025-01-31: 98.8 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
82.45x2025-01-31: 81.91x
Liikevoitto-%Hyvä
97/100 · Nousussa
18.7 %2025-01-31: -40.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-01-312026-01-31
Omavaraisuusaste98.8 %98.8 %
Maksuvalmius81.91x82.45x
Liikevoitto-%-40.2 %18.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1462340-1
ALV-tunnusFI14623401
EU-tunnusFIFPRO.1462340-1
KuntaVantaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1998-03-25Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1998-04-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1999-01-04Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1999-01-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväTinotix Oy
Luokitus nousiB2 → A2 · uusi analyysi 2026-10-05
Mallin pistemäärä84/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
404 verrokkia
Omavaraisuus86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Kannattavuus75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Maksuvalmius97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika74 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika80 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-10-05 23.2984/100 · v0.14
B2 → A2 · +25 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-01-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1559/100 · v0.14
B2 → B2 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1456/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 28 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-15

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-01-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Tinotix Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.