Yritysprofiili

TJL-electric oy

TJL-electric oy:n kotipaikka on Turku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-09-28. Toimiala on sähkötekninen suunnittelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €39,264 ja liikevoitto -€22,638.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2352383-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2352383-2
Toimiala
Sähkötekninen suunnittelu
Kunta
Turku
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2010-09-28
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2010-08-20
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Köydenpunojankatu 35 as. 2, 20100, Turku

Postiosoite: Akselintie 5 B, 20200, Turku

Verkkosivu: https://www.tjl-electric.comLähdehavainto

Tietoa yrityksestä TJL-electric oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

TJL-electric oy:n sijaintipaikkakunta on Turku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-09-28. Toimiala on sähkötekninen suunnittelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2023-12-31 liikevaihto oli €39,264 ja liikevoitto -€22,638. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2023-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €39,264 sekä tilikauden tulokseksi -€24,187. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -23.9%, liikevoittoprosentti -57.7% ja omavaraisuusaste +98.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2023-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-23.9%
Liikevoittoprosentti-57.7%
Omavaraisuusaste98.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€15,838Edellinen: €78,609
Edellisten tilikausien voitto/tappio€75,763Edellinen: €124,923
Oma pääoma€54,076Edellinen: €105,263
Velat€861Edellinen: €6,327
Vaihtuvat vastaavat€44,399Edellinen: €111,037
Current liabilities€861Edellinen: €6,327
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€51,626
2022-12-31
€39,264
2023-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€18,332
2022-12-31
-€22,638
2023-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€22,160
2022-12-31
-€24,187
2023-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€111,590
2022-12-31
€54,937
2023-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
98.4 %2022-12-31: 94.3 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
18.39x2022-12-31: 12.42x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-57.7 %2022-12-31: -35.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-31
Omavaraisuusaste94.3 %98.4 %
Maksuvalmius12.42x18.39x
Liikevoitto-%-35.5 %-57.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2352383-2
ALV-tunnusFI23523832
EU-tunnusFIFPRO.2352383-2
KuntaTurku
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2010-08-31Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2010-09-28Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2010-10-28Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2021-12-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaTJL-electric oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-19
Mallin pistemäärä65/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
94 verrokkia
Omavaraisuus89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Kannattavuus19%
Heikompi kuin 81 % verrokeista
Maksuvalmius95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu32%
Heikompi kuin 68 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika304 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika278 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-19 07.5765/100 · v0.14
B1 → B1
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2023-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1465/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1465/100 · v0.13
B1 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1360/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-19
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
62/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 16 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
69/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2024-10-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2023-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

TJL-electric oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.