Yritysprofiili

TK-Koneasema Oy

TK-Koneasema Oy:n kotipaikka on Kurikka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-02-16. Toimiala on rakennuspaikan valmistelutyöt. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-03-31 liikevaihto oli €273,102 ja liikevoitto €1,747.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2743239-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2743239-9
Toimiala
Rakennuspaikan valmistelutyöt
Kunta
Kurikka
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-02-16
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-02-05
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Jyllintaival 34, 61300, Kurikka

Tietoa yrityksestä TK-Koneasema Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

TK-Koneasema Oy:n sijaintipaikkakunta on Kurikka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-02-16. Toimiala on rakennuspaikan valmistelutyöt. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-03-31 liikevaihto oli €273,102 ja liikevoitto €1,747. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €273,102 sekä tilikauden tulokseksi €1,271. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +0.3%, liikevoittoprosentti +0.6% ja omavaraisuusaste +41.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-03-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys0.3%
Liikevoittoprosentti0.6%
Omavaraisuusaste41.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€305Edellinen: €0
Inventory€3,830Edellinen: €7,735
Rahat ja pankkisaamiset€47,330Edellinen: €28,792
Edellisten tilikausien voitto/tappio€42,050Edellinen: €36,775
Oma pääoma€45,821Edellinen: €44,550
Velat€63,587Edellinen: €68,858
Vaihtuvat vastaavat€104,578Edellinen: €106,968
Current liabilities€63,587Edellinen: €68,858
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€272,182
2024-03-31
€273,102
2025-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€6,607
2024-03-31
€1,747
2025-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€5,276
2024-03-31
€1,271
2025-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€113,408
2024-03-31
€109,408
2025-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
52/100 · Nousussa
41.9 %2024-03-31: 39.3 %
MaksuvalmiusVälttävä
27/100 · Nousussa
0.80x2024-03-31: 0.53x
Liikevoitto-%Välttävä
52/100 · Laskussa
0.6 %2024-03-31: 2.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-03-312025-03-31
Omavaraisuusaste39.3 %41.9 %
Maksuvalmius0.53x0.80x
Liikevoitto-%2.4 %0.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2743239-9
ALV-tunnusFI27432399
EU-tunnusFIFPRO.2743239-9
KuntaKurikka
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-02-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2016-02-02Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-02-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2016-02-16Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-02-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaTK-Koneasema Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-24
Mallin pistemäärä67/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
261 verrokkia
Omavaraisuus43%
Heikompi kuin 57 % verrokeista
Kannattavuus29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Maksuvalmius55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu57%
Parempi kuin 57 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika290 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika216 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-24 15.4467/100 · v0.14
B1 → B1 · +4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1563/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-24
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 10 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
78/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
24.9.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-03-31.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-15

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

TK-Koneasema Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.