Yritysprofiili

Tokusa Oy

Tokusa Oy:n kotipaikka on Kouvola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1994-04-20. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €1,566,722 ja liikevoitto €147,636.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0964557-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0964557-7
Toimiala
Ruokaravintolat
Kunta
Kouvola
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1994-04-20
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1994-04-22
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Salpausselänkatu 57, 45100, Kouvola

Postiosoite: Hurmanmäentie 2, 45370, Valkeala

Puhelin: +35853711942Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://kouvolanupseerikerho.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Rouhiainen Juha-MattiToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Tokusa Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Tokusa Oy:n sijaintipaikkakunta on Kouvola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1994-04-20. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €1,566,722 ja liikevoitto €147,636. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-02-28 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,566,722 sekä tilikauden tulokseksi €113,359. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +11.3%, liikevoittoprosentti +9.4% ja omavaraisuusaste +73.8%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Kymi CateringKymiFestRavintola Aseman VinttiSairaanhoitopalvelu CardiaShelter Restaurants

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimialana on hotelli- ja ravintolatoiminta, matkanjärjestäjänä toimiminen, pitopalvelutoiminta, hautauspalvelu, ohjelmapalvelutoiminta sekä viihdetilaisuuksien järjestäminen sekä ulko- että sisätiloissa erilaisten tilaisuuksien yhteydessä tarjoilun järjestäminen sekä edellä mainittuihin liittyvä konsultointi- ja koulutustoiminta sekä siivouspalvelut, ravitsemustuotteiden, urheilu- ja vapaa-ajantuotteiden, kulkuneuvojen, rakennusalan ja vaatetusalan tuotteiden myynti, vuokraus ja välitystoiminta sekä niiden maahantuonti ja kauppa. Yhtiön toimialaan kuuluu myös kotisairaanhoito- ja saattohoito- sekä laitoshoitopalvelut ja sairaanhoitotarvikkeiden myynti ja maahantuonti sekä alan konsultointi- ja koulutustoiminta. Yhtiö voi toimia sijoitus-, kehitys-, ja rahoitusyhtiönä ja huolehtia kokonaan tai osittain omistamiensa samoin kuin muiden yhtiöiden liiketoiminnan organisoinnista, rahoituksesta, markkinoinnista, henkilöstöpalveluista sekä muista yhteisistä tehtävistä. Yhtiö voi käydä kauppaa arvopapereilla. Yhtiöllä on oikeus omistaa ja hallita kiinteää omaisuutta.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-02-28

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty1
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys11.3%
Liikevoittoprosentti9.4%
Omavaraisuusaste73.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €1,575
Inventory€16,090Edellinen: €15,999
Rahat ja pankkisaamiset€575,503Edellinen: €301,970
Edellisten tilikausien voitto/tappio€413,173Edellinen: €386,445
Tulos ennen veroja€147,755Edellinen: €78,761
Oma pääoma€562,830Edellinen: €485,471
Velat€199,417Edellinen: €215,384
Vaihtuvat vastaavat€669,876Edellinen: €414,202
Current liabilities€199,417Edellinen: €215,384
Henkilöstö8Edellinen: 8
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€690,448
2022-06-30
€646,148
2023-02-28
€1,364,817
2024-02-29
€1,408,030
2025-02-28
€1,566,722
2026-02-28
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€45,525
2022-06-30
€52,956
2023-02-28
€98,772
2024-02-29
€73,840
2025-02-28
€147,636
2026-02-28
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€36,686
2022-06-30
€43,284
2023-02-28
€74,849
2024-02-29
€62,727
2025-02-28
€113,359
2026-02-28
Varat -kehitys5 kautta
€532,524
2022-06-30
€550,507
2023-02-28
€621,891
2024-02-29
€700,855
2025-02-28
€762,248
2026-02-28

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
92/100 · Nousussa
73.8 %2025-02-28: 69.3 %
MaksuvalmiusHyvä
99/100 · Nousussa
2.97x2025-02-28: 1.48x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
74/100 · Nousussa
9.4 %2025-02-28: 5.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-06-302023-02-282024-02-292025-02-282026-02-28
Omavaraisuusaste75.4 %75.0 %73.3 %69.3 %73.8 %
Maksuvalmius----2.97x
Liikevoitto-%6.2 %8.2 %7.2 %5.2 %9.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0964557-7
ALV-tunnusFI09645577
EU-tunnusFIFPRO.0964557-7
KuntaKouvola
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1994-04-20Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1994-04-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2002-12-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2003-01-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2003-01-15Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Rouhiainen Juha-MattiToimitusjohtajaLähteitä: 6 · Luottamus: 78%
Kotiranta Maria MeritaTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Rouhiainen Jenny KaroliinaVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Rouhiainen Juha-MattiVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväTokusa Oy
Luokitus nousiB2 → A2 · uusi analyysi 2026-10-01
Mallin pistemäärä81/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
336 verrokkia
Omavaraisuus66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Kannattavuus69%
Parempi kuin 69 % verrokeista
Maksuvalmius83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika122 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika122 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-10-01 08.1081/100 · v0.14
B2 → A2 · +23 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-02-28).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1558/100 · v0.14
B2 → B2 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1455/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-01
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
14/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 32 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
85/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
1.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-06-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-02-28

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-05.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Tokusa Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.