Yritysprofiili

Tonyn rakennus ja valvonta Oy

Tonyn rakennus ja valvonta Oy:n kotipaikka on Jyväskylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-08-07. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €74,274 ja liikevoitto €9,352.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3149745-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3149745-1
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Jyväskylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-08-07
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-07-31
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Korterinne 5, 40630, Jyväskylä

Puhelin: +358451559456Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Puurula Tony Mikko AnteroToimitusjohtaja
Jaakko PuurulaToimitusjohtajan sijainen

Tietoa yrityksestä Tonyn rakennus ja valvonta Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Tonyn rakennus ja valvonta Oy:n sijaintipaikkakunta on Jyväskylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-08-07. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €74,274 ja liikevoitto €9,352. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-09-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €74,274 sekä tilikauden tulokseksi €7,488. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +1.5%, liikevoittoprosentti +12.1% ja omavaraisuusaste +77.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-09-30

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys1.5%
Liikevoittoprosentti12.1%
Omavaraisuusaste77.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€3,305Edellinen: €30,143
Rahat ja pankkisaamiset€38,784Edellinen: €19,341
Edellisten tilikausien voitto/tappio€84,456Edellinen: €67,553
Tulos ennen veroja€9,357Edellinen: €21,128
Oma pääoma€91,944Edellinen: €84,456
Velat€27,234Edellinen: €36,326
Vaihtuvat vastaavat€63,135Edellinen: €51,592
Current liabilities€27,234Edellinen: €36,326
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€154,516
2021-09-30
€110,204
2022-09-30
€107,591
2023-09-30
€73,204
2024-09-30
€74,274
2025-09-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€48,593
2021-09-30
€23,087
2022-09-30
€29,704
2023-09-30
€21,128
2024-09-30
€9,352
2025-09-30
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€38,751
2021-09-30
€18,362
2022-09-30
€23,728
2023-09-30
€16,903
2024-09-30
€7,488
2025-09-30
Varat -kehitys5 kautta
€57,233
2021-09-30
€60,583
2022-09-30
€79,033
2023-09-30
€120,782
2024-09-30
€119,178
2025-09-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
96/100 · Nousussa
77.2 %2024-09-30: 69.9 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
47/100 · Nousussa
1.42x2024-09-30: 0.53x
Liikevoitto-%Hyvä
80/100 · Laskussa
12.1 %2024-09-30: 20.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-09-302022-09-302023-09-302024-09-302025-09-30
Omavaraisuusaste67.7 %89.2 %92.9 %69.9 %77.2 %
Maksuvalmius---0.53x1.42x
Liikevoitto-%31.4 %16.8 %21.9 %20.4 %12.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3149745-1
ALV-tunnusFI31497451
EU-tunnusFIFPRO.3149745-1
KuntaJyväskylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-07-31Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-07-31Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-08-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-08-07Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-10-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Puurula Tony Mikko AnteroToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Jaakko PuurulaToimitusjohtajan sijainenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Puurula Jaakko Arvo AnteroPuheenjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Puurula Tony Mikko AnteroVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Puurula Nina AnneliVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväTonyn rakennus ja valvonta Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä72/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
72 verrokkia
Omavaraisuus72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Kannattavuus81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Maksuvalmius74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika122 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika95 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1772/100 · v0.15
A3 → A3
  • Liikevaihto: Vakaa → Heikkenee
  • Vakavaraisuus: Paranee → Vaihteleva
  • Uusi riskitekijä: Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella.
A3
2026-09-21 12.5472/100 · v0.14
B3 → A3 · +24 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-09-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1448/100 · v0.14
B3 → B3
B3
2026-09-1448/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
57/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
21.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

8 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-09-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Tonyn rakennus ja valvonta Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.