Yritysprofiili

TR Piharakennus Oy

TR Piharakennus Oy:n kotipaikka on Sahakylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-04-03. Toimiala on muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €71,341 ja liikevoitto €5,694.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3354383-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3354383-7
Toimiala
Muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen
Kunta
Sahakylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-04-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-03-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Heinisuontie 21, 04770, Sahakylä

Tietoa yrityksestä TR Piharakennus Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

TR Piharakennus Oy:n sijaintipaikkakunta on Sahakylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-04-03. Toimiala on muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €71,341 ja liikevoitto €5,694. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €71,341 sekä tilikauden tulokseksi €4,428. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +58.2%, liikevoittoprosentti +8.0% ja omavaraisuusaste +50.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys58.2%
Liikevoittoprosentti8.0%
Omavaraisuusaste50.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€15,855Edellinen: €16,506
Edellisten tilikausien voitto/tappio€3,853Edellinen: €694
Oma pääoma€8,281Edellinen: €3,853
Velat€8,267Edellinen: €17,305
Vaihtuvat vastaavat€16,549Edellinen: €21,158
Current liabilities€8,267Edellinen: €17,305
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€45,090
2024-12-31
€71,341
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€3,920
2024-12-31
€5,694
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€3,159
2024-12-31
€4,428
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€21,158
2024-12-31
€16,549
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
63/100 · Nousussa
50.0 %2024-12-31: 18.2 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
64/100 · Nousussa
1.92x2024-12-31: 0.95x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
70/100 · Laskussa
8.0 %2024-12-31: 8.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste18.2 %50.0 %
Maksuvalmius0.95x1.92x
Liikevoitto-%8.7 %8.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3354383-7
ALV-tunnusFI33543837
EU-tunnusFIFPRO.3354383-7
KuntaSahakylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-03-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-04-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-04-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-04-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaTR Piharakennus Oy
Luokitus nousiC → B1 · uusi analyysi 2026-09-16
Mallin pistemäärä66/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
283 verrokkia
Omavaraisuus38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Kannattavuus64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Maksuvalmius94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika80 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika80 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Samanaikainen elpyminen 3 talouden osa-alueella
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-16 11.4666/100 · v0.14
C → B1 · +28 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
C
2026-09-1438/100 · v0.14
C → C
C
2026-09-1438/100 · v0.13
B3 → C · -10 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1348/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
23/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
44/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
16.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

4 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-21

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

TR Piharakennus Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.