Yritysprofiili

True hair Oy

True hair Oy:n kotipaikka on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-01-15. Toimiala on rautakauppatavaroiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €83,673 ja liikevoitto €5,305.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2594868-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2594868-2
Toimiala
Rautakauppatavaroiden tukkukauppa
Kunta
Tampere
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2014-01-15
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2014-01-08
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Pirkankatu 1 B 20, 33230, Tampere

Postiosoite: Takamaanrinne 8 A 1, 33870, Tampere

Verkkosivu: https://truehair.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä True hair Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

True hair Oy:n sijaintipaikkakunta on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-01-15. Toimiala on rautakauppatavaroiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €83,673 ja liikevoitto €5,305. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €83,673 sekä tilikauden tulokseksi €4,016. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -2.2%, liikevoittoprosentti +6.3% ja omavaraisuusaste +28.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-2.2%
Liikevoittoprosentti6.3%
Omavaraisuusaste28.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€12,212Edellinen: €7,006
Rahat ja pankkisaamiset€658Edellinen: €408
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€204Edellinen: €907
Oma pääoma€6,312Edellinen: €2,296
Velat€15,870Edellinen: €15,902
Vaihtuvat vastaavat€15,786Edellinen: €10,170
Current liabilities€10,570Edellinen: €8,102
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€85,581
2024-12-31
€83,673
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€501
2024-12-31
€5,305
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€1,111
2024-12-31
€4,016
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€18,198
2024-12-31
€22,182
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
36/100 · Nousussa
28.5 %2024-12-31: 12.6 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
41/100 · Nousussa
1.22x2024-12-31: 0.92x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
66/100 · Nousussa
6.3 %2024-12-31: -0.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste12.6 %28.5 %
Maksuvalmius0.92x1.22x
Liikevoitto-%-0.6 %6.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2594868-2
ALV-tunnusFI25948682
EU-tunnusFIFPRO.2594868-2
KuntaTampere
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2014-01-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2014-01-15Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2014-01-15Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2014-02-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaTrue hair Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä66/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
136 verrokkia
Omavaraisuus30%
Heikompi kuin 70 % verrokeista
Kannattavuus61%
Parempi kuin 61 % verrokeista
Maksuvalmius65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu48%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika141 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika178 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Samanaikainen elpyminen 3 talouden osa-alueella
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1866/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-29 21.3666/100 · v0.14
B1 → B1 · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1563/100 · v0.14
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
43/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 12 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-16

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

True hair Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.