Yritysprofiili

TS Medicons Oy

TS Medicons Oy:n kotipaikka on Piispanristi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-06-20. Toimiala on muualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €457,710 ja liikevoitto €255,839.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2122456-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2122456-4
Toimiala
Muualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta
Kunta
Piispanristi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2007-06-20
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2007-06-13
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Lemunniementie 9, 20760, Piispanristi

Puhelin: +358405851609Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Päivönsalo-Hietanen Taina ElisabetToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä TS Medicons Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

TS Medicons Oy:n sijaintipaikkakunta on Piispanristi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-06-20. Toimiala on muualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €457,710 ja liikevoitto €255,839. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €457,710 sekä tilikauden tulokseksi €204,054. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +116.3%, liikevoittoprosentti +54.7% ja omavaraisuusaste +91.3%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiö tuottaa terveyden- ja sairaudenhoitopalveluja mukaan lukien lääkäripalvelut. Se tuottaa myös alan tutkimus-, koulutus-, luento- ja konsultointipalvelua. Yhtiön toimialaan kuuluu myös alan kirjallisuuden tuottaminen ja julkaiseminen. Yhtiön toimialaan kuuluu ostaa, myydä ja vuokrata kiinteää ja irtainta omaisuutta, hallita asunto- ja kiinteistöosakehuoneistoja sekä harjoittaa arvopaperikauppaa.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-06-30

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys116.3%
Liikevoittoprosentti54.7%
Omavaraisuusaste91.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€9,703Edellinen: €8,996
Inventory€409,287Edellinen: €458,150
Rahat ja pankkisaamiset€89,521Edellinen: €74,913
Edellisten tilikausien voitto/tappio€638,925Edellinen: €612,744
Tulos ennen veroja€255,163Edellinen: €102,574
Oma pääoma€845,479Edellinen: €697,195
Velat€80,689Edellinen: €58,818
Vaihtuvat vastaavat€713,191Edellinen: €553,899
Current liabilities€80,689Edellinen: €54,048
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€282,143
2021-06-30
€206,442
2022-06-30
€194,336
2023-06-30
€211,629
2024-06-30
€457,710
2025-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€184,001
2021-06-30
€84,357
2022-06-30
€103,438
2023-06-30
€104,134
2024-06-30
€255,839
2025-06-30
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€145,781
2021-06-30
€61,492
2022-06-30
€81,466
2023-06-30
€81,951
2024-06-30
€204,054
2025-06-30
Varat -kehitys5 kautta
€768,631
2021-06-30
€751,879
2022-06-30
€738,009
2023-06-30
€756,013
2024-06-30
€926,168
2025-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
91.3 %2024-06-30: 92.2 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
6.18x2024-06-30: 9.86x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
54.7 %2024-06-30: 47.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-06-302022-06-302023-06-302024-06-302025-06-30
Omavaraisuusaste85.3 %86.7 %90.6 %92.2 %91.3 %
Maksuvalmius--9.79x9.86x6.18x
Liikevoitto-%63.3 %39.2 %50.6 %47.2 %54.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2122456-4
ALV-tunnusFI21224564
EU-tunnusFIFPRO.2122456-4
KuntaPiispanristi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2007-06-20Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2007-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2007-07-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Päivönsalo-Hietanen Taina ElisabetToimitusjohtajaLähteitä: 6 · Luottamus: 78%
Päivönsalo-Hietanen Taina ElisabetVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Hakala Matti SamuliTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Hietanen Henri SakariVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Osmo Antero ValovirtaVaratilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A1
ErinomainenTS Medicons Oy
Luokitus ennallaanA1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä93/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
203 verrokkia
Omavaraisuus49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Maksuvalmius66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika114 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika112 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A1
2026-10-1793/100 · v0.15
A1 → A1
A1
2026-10-04 18.5893/100 · v0.14
A3 → A1 · +18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1575/100 · v0.14
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1466/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
92/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 19 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-22

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

TS Medicons Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.