Yritysprofiili

Tuli-Tauko Oy

Tuli-Tauko Oy:n kotipaikka on Sotkajärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-03-19. Toimiala on pikaruokaravintolat ja ruokakioskit. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €576,768 ja liikevoitto €12,043.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2459314-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2459314-6
Toimiala
Pikaruokaravintolat ja ruokakioskit
Kunta
Sotkajärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2012-03-19
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2012-02-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Jussintie 2, 93270, Sotkajärvi

Tietoa yrityksestä Tuli-Tauko Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Tuli-Tauko Oy:n sijaintipaikkakunta on Sotkajärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-03-19. Toimiala on pikaruokaravintolat ja ruokakioskit. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €576,768 ja liikevoitto €12,043. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €576,768 sekä tilikauden tulokseksi €11,811. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +6.0%, liikevoittoprosentti +2.1% ja omavaraisuusaste +47.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys6.0%
Liikevoittoprosentti2.1%
Omavaraisuusaste47.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €12,936
Inventory€8,895Edellinen: €9,673
Rahat ja pankkisaamiset€25,281Edellinen: €10,537
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€53,068Edellinen: -€69,681
Oma pääoma€21,982Edellinen: -€43,168
Velat€24,127Edellinen: €86,259
Vaihtuvat vastaavat€40,758Edellinen: €32,534
Current liabilities€24,127Edellinen: €86,259
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€543,926
2024-12-31
€576,768
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€15,658
2024-12-31
€12,043
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€16,613
2024-12-31
€11,811
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€43,091
2024-12-31
€46,109
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
60/100 · Nousussa
47.7 %2024-12-31: -100.2 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
47/100 · Nousussa
1.42x2024-12-31: 0.23x
Liikevoitto-%Välttävä
55/100 · Laskussa
2.1 %2024-12-31: 2.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste-100.2 %47.7 %
Maksuvalmius0.23x1.42x
Liikevoitto-%2.8 %2.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2459314-6
ALV-tunnusFI24593146
EU-tunnusFIFPRO.2459314-6
KuntaSotkajärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2012-03-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2012-03-19Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2012-03-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2012-03-19Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2012-03-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaTuli-Tauko Oy
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-09-16
Mallin pistemäärä67/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
189 verrokkia
Omavaraisuus43%
Heikompi kuin 57 % verrokeista
Kannattavuus44%
Heikompi kuin 56 % verrokeista
Maksuvalmius89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika168 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika170 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Samanaikainen elpyminen 2 talouden osa-alueella
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-16 10.3267/100 · v0.14
B2 → B1 · +10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1457/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1457/100 · v0.13
B2 → B2 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1355/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
14/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 14 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
88/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
16.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

26 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-06-17

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Tuli-Tauko Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.