Yritysprofiili

Tuoni Studiot Oy

Tuoni Studiot Oy:n kotipaikka on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-11-10. Toimiala on kulttuurialan ohjelmatoimistojen toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €554,682 ja liikevoitto -€5,334.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2229942-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2229942-9
Toimiala
Kulttuurialan ohjelmatoimistojen toiminta
Kunta
Tampere
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2008-11-10
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2008-10-30
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Keskustori 7 A 5, 33100, Tampere

Verkkosivu: https://www.tuoni.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Tuoni Studiot Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Tuoni Studiot Oy:n sijaintipaikkakunta on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-11-10. Toimiala on kulttuurialan ohjelmatoimistojen toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €554,682 ja liikevoitto -€5,334. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €554,682 sekä tilikauden tulokseksi -€4,733. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +20.7%, liikevoittoprosentti -1.0% ja omavaraisuusaste +41.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys20.7%
Liikevoittoprosentti-1.0%
Omavaraisuusaste41.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€71,627Edellinen: €60,219
Advances received€6,500Edellinen: €9,078
Edellisten tilikausien voitto/tappio€45,570Edellinen: €38,926
Oma pääoma€43,388Edellinen: €54,495
Velat€62,237Edellinen: €51,385
Vaihtuvat vastaavat€100,158Edellinen: €98,591
Current liabilities€62,237Edellinen: €51,385
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€459,505
2024-12-31
€554,682
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€16,449
2024-12-31
-€5,334
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€13,019
2024-12-31
-€4,733
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€105,880
2024-12-31
€105,624
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
55/100 · Laskussa
43.8 %2024-12-31: 56.3 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
38/100 · Laskussa
1.15x2024-12-31: 1.17x
Liikevoitto-%Heikko
48/100 · Laskussa
-1.0 %2024-12-31: 3.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste56.3 %43.8 %
Maksuvalmius1.17x1.15x
Liikevoitto-%3.6 %-1.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2229942-9
ALV-tunnusFI22299429
EU-tunnusFIFPRO.2229942-9
KuntaTampere
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2008-10-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2008-10-14Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2008-10-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2008-11-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2008-11-10Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaTuoni Studiot Oy
Luokitus laskiA3 → B1 · uusi analyysi 2026-09-20
Mallin pistemäärä69/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
291 verrokkia
Omavaraisuus44%
Heikompi kuin 56 % verrokeista
Kannattavuus22%
Heikompi kuin 78 % verrokeista
Maksuvalmius65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika253 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika191 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-20 17.2169/100 · v0.14
A3 → B1 · -2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1471/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1471/100 · v0.13
B1 → A3 · +8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1363/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
67/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 17 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
89/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
10.9.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2025-12-31.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

23 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-09-10

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Tuoni Studiot Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.