Yritysprofiili

Tuorex Oy

Tuorex Oy:n kotipaikka on Säkylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-08-07. Toimiala on kasvisten tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-07-31 liikevaihto oli €4,560,182 ja liikevoitto €78,645.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2130469-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2130469-5
Toimiala
Kasvisten tukkukauppa
Kunta
Säkylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2007-08-07
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2007-07-30
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Hevoshaantie 14, 27920, Säkylä

Tietoa yrityksestä Tuorex Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Tuorex Oy:n sijaintipaikkakunta on Säkylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-08-07. Toimiala on kasvisten tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-07-31 liikevaihto oli €4,560,182 ja liikevoitto €78,645. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-07-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €4,560,182 sekä tilikauden tulokseksi €63,446. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +38.9%, liikevoittoprosentti +1.7% ja omavaraisuusaste +99.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-07-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys38.9%
Liikevoittoprosentti1.7%
Omavaraisuusaste99.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€0Edellinen: €30,000
Rahat ja pankkisaamiset€299,236Edellinen: €429,382
Edellisten tilikausien voitto/tappio€702,614Edellinen: €646,059
Oma pääoma€768,560Edellinen: €766,414
Velat€3,039Edellinen: €11,649
Vaihtuvat vastaavat€626,547Edellinen: €700,691
Current liabilities€3,039Edellinen: €11,649
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€3,778,539
2024-07-31
€4,560,182
2026-07-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€159,412
2024-07-31
€78,645
2026-07-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€128,807
2024-07-31
€63,446
2026-07-31
Varat -kehitys2 kautta
€805,529
2024-07-31
€771,599
2026-07-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
99.6 %2024-07-31: 93.5 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
98.47x2024-07-31: 11.26x
Liikevoitto-%Välttävä
54/100 · Laskussa
1.7 %2024-07-31: 4.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-07-312026-07-31
Omavaraisuusaste93.5 %99.6 %
Maksuvalmius11.26x98.47x
Liikevoitto-%4.2 %1.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2130469-5
ALV-tunnusFI21304695
EU-tunnusFIFPRO.2130469-5
KuntaSäkylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2007-08-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2007-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2007-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2007-08-07Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväTuorex Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-11-06
Mallin pistemäärä76/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
85 verrokkia
Omavaraisuus99%
Parempi kuin 99 % verrokeista
Kannattavuus34%
Heikompi kuin 66 % verrokeista
Maksuvalmius99%
Parempi kuin 99 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika95 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika142 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
A3
2026-11-06 17.2576/100 · v0.15
A3 → A3
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-07-31).
  • Arvion luottamus: Matala → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-11-0576/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-10-1876/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-10-04 13.5076/100 · v0.14
B1 → A3 · +15 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-07-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-06
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
36/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 19 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
87/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
3.11.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-07-31.
Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
3.11.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-11-03

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-07-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Tuorex Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.