Yritysprofiili

Turtolan Vesiosuuskunta

Turtolan Vesiosuuskunta:n kotipaikka on Turtola. Yritysmuoto on osuuskunta. Yritys on perustettu 1979-12-21. Toimiala on vedenhankinta, puhdistus ja jakelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €15,944 ja liikevoitto €1,417.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0356380-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0356380-2
Toimiala
Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu
Kunta
Turtola
Yritysmuoto
Osuuskunta
Perustamispäivä
1979-12-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1994-10-13
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Koutuksentie 2 B, 95645, Turtola

Puhelin: +358400391375Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Ylisaukko-Oja Kalervo LeonardPuheenjohtaja
Kiviniemi Sven Eerikki ManfredVarsinainen jäsen
Granath Jyrki TapaniVarsinainen jäsen

Tietoa yrityksestä Turtolan Vesiosuuskunta

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Turtolan Vesiosuuskunta:n sijaintipaikkakunta on Turtola. Yritysmuoto on osuuskunta. Yritys on perustettu 1979-12-21. Toimiala on vedenhankinta, puhdistus ja jakelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €15,944 ja liikevoitto €1,417. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €15,944 sekä tilikauden tulokseksi €1,345. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +20.8%, liikevoittoprosentti +6.3% ja omavaraisuusaste +16.3%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Osuuskunnan tarkoituksena on jäsenten taloudenpidon tai elinkeinon tukemiseksi ylläpitää ja hoitaa vedenhankinta- ja viemärilaitosta jäsenten kiinteistöjä varten. Osuuskunnan palveluksia saavat käyttää hyväkseen, mikäli osuuskunnan kokous ei toisin päätä, muutkin kuin jäsenet.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeLähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys20.8%
Liikevoittoprosentti6.3%
Omavaraisuusaste16.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Tulos ennen veroja€1,416Edellinen: €1,629
Henkilöstö12Edellinen: Ei vertailuarvoa
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€11,451
2021-12-31
€10,160
2022-12-31
€12,585
2023-12-31
€13,197
2024-12-31
€15,944
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€3,588
2021-12-31
-€247
2022-12-31
-€2,457
2023-12-31
€1,620
2024-12-31
€1,417
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€3,602
2021-12-31
-€623
2022-12-31
-€2,433
2023-12-31
€1,629
2024-12-31
€1,345
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€122,723
2021-12-31
€123,459
2022-12-31
€121,729
2023-12-31
€123,244
2024-12-31
€129,284
2025-12-31

Muut talousluvut

Yrityksen talouslukuja eri vuosilta.

Liikevaihto 202515 944 €
Tilikauden tulos 20251 345 €
Tase yhteensä 2025129 284 €
Avainluku20252024202320222021
Liikevaihto15 944 €13 197 €12 585 €10 160 €11 451 €
Liikevaihdon kehitys20,8 %4,9 %23,9 %−11,3 %28,5 %
Liikevoitto1 417 €1 620 €−2 457 €−247 €3 588 €
EBIT6,3 %15,4 %−15,4 %−10 %36,4 %
Tilikauden tulos1 345 €1 629 €−2 433 €−623 €3 602 €
Tulos ennen veroja1 416 €1 629 €−2 433 €−247 €3 602 €
Omavaraisuusaste16,3 %16,1 %15,4 %16,3 %17,7 %
Tase yhteensä129 284 €123 244 €121 729 €123 459 €122 723 €
Henkilöstö12----

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Lähdehavainto.

OmavaraisuusasteVälttävä
20/100 · Nousussa
16.3 %2024-12-31: 16.1 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
54.00x2024-12-31: 48.00x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
66/100 · Laskussa
6.3 %2024-12-31: 15.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste17.7 %16.3 %15.4 %16.1 %16.3 %
Maksuvalmius43.00x0.00x45.00x48.00x54.00x
Liikevoitto-%36.4 %-10.0 %-15.4 %15.4 %6.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0356380-2
KuntaTurtola
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1979-12-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1994-10-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Ylisaukko-Oja Kalervo LeonardPuheenjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Kiviniemi Sven Eerikki ManfredVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Granath Jyrki TapaniVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Pakisjärvi Jaakko JohannesVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Tabell Kimmo TapaniVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Eero Kaarlo MarkusVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Granat Martti OlaviVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Kuusijärvi Simo KullervoVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Lakkapää Sauli TapioVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Pakisjärvi Janne AnteroVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväTurtolan Vesiosuuskunta
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-11-06
Mallin pistemäärä80/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee · 3 peräkkäistä kautta
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
4963 verrokkia
Omavaraisuus30%
Heikompi kuin 70 % verrokeista
Kannattavuus60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Maksuvalmius98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Samanaikainen elpyminen 2 talouden osa-alueella
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
3 arviota
A2
2026-11-0680/100 · v0.15
A3 → A2 · +2 pistettä
  • Liikevaihto: Ei riittävästi historiaa → Paranee
  • Kannattavuus: Ei riittävästi historiaa → Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Ei riittävästi historiaa → Vakaa
A3
2026-10-2178/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-2278/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-06
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
98/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 46 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
77/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
6.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Hallitusta koskeva rekisteritapahtumaRekisteriTodennettu lähde
3.11.2026 · PRH / KREKHALLITUS
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
21.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
22.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-11-03

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Turtolan Vesiosuuskunta -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.