Yritysprofiili

Ullan Kauppa Oy

Ullan Kauppa Oy:n kotipaikka on Ylitornio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1964-06-12. Toimiala on vaatteiden vähittäiskauppa ilman erikoistumista tiettyyn tuoteryhmään. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €548,123 ja liikevoitto €47,918.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0193845-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0193845-5
Toimiala
Vaatteiden vähittäiskauppa ilman erikoistumista tiettyyn tuoteryhmään
Kunta
Ylitornio
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1964-06-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1978-03-15
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: ALKKULANRAITTI 62, 95600, Ylitornio

Tietoa yrityksestä Ullan Kauppa Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ullan Kauppa Oy:n sijaintipaikkakunta on Ylitornio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1964-06-12. Toimiala on vaatteiden vähittäiskauppa ilman erikoistumista tiettyyn tuoteryhmään. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €548,123 ja liikevoitto €47,918. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €548,123 sekä tilikauden tulokseksi €38,641. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +2.3%, liikevoittoprosentti +8.7% ja omavaraisuusaste +86.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys2.3%
Liikevoittoprosentti8.7%
Omavaraisuusaste86.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€4,557Edellinen: €10,296
Inventory€340,144Edellinen: €334,746
Rahat ja pankkisaamiset€182,371Edellinen: €153,013
Edellisten tilikausien voitto/tappio€29,407Edellinen: €25,937
Oma pääoma€458,929Edellinen: €456,289
Velat€72,752Edellinen: €39,979
Vaihtuvat vastaavat€531,329Edellinen: €495,915
Current liabilities€72,752Edellinen: €39,979
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€535,804
2024-12-31
€548,123
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€49,304
2024-12-31
€47,918
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€39,470
2024-12-31
€38,641
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€496,267
2024-12-31
€531,681
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
86.3 %2024-12-31: 91.9 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
7.18x2024-12-31: 12.20x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
72/100 · Laskussa
8.7 %2024-12-31: 9.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste91.9 %86.3 %
Maksuvalmius12.20x7.18x
Liikevoitto-%9.0 %8.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0193845-5
ALV-tunnusFI01938455
EU-tunnusFIFPRO.0193845-5
KuntaYlitornio
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1964-06-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1978-03-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1979-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväUllan Kauppa Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-17
Mallin pistemäärä82/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
39 verrokkia
Omavaraisuus90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Kannattavuus81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Maksuvalmius95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika106 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika119 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-09-17 23.5782/100 · v0.14
B1 → A2 · +18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1464/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1464/100 · v0.13
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1359/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
97/100

Yrityksellä on noin 62 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
71/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-06-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ullan Kauppa Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.