Yritysprofiili

Ullanlinnan Silmälääkärit Oy

Ullanlinnan Silmälääkärit Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1954-06-18. Toimiala on luonnontieteen ja tekniikan tutkimus ja kehittäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €774,661 ja liikevoitto €10,607.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0106524-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0106524-4
Toimiala
Luonnontieteen ja tekniikan tutkimus ja kehittäminen
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1954-06-18
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1978-03-15
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Aleksanterinkatu 52 B, 00100, Helsinki

Verkkosivu: https://vwvw.silmalaakarit.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Mia PertaManaging Director

Tietoa yrityksestä Ullanlinnan Silmälääkärit Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ullanlinnan Silmälääkärit Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1954-06-18. Toimiala on luonnontieteen ja tekniikan tutkimus ja kehittäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €774,661 ja liikevoitto €10,607. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €774,661 sekä tilikauden tulokseksi €10,509. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +7.7%, liikevoittoprosentti +1.4% ja omavaraisuusaste +61.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeLähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys7.7%
Liikevoittoprosentti1.4%
Omavaraisuusaste61.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Henkilöstö2Edellinen: 2
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€693,375
2022-12-31
€736,793
2023-12-31
€719,062
2024-12-31
€774,661
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
€31,189
2022-12-31
€9,548
2023-12-31
-€21,594
2024-12-31
€10,607
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
€29,361
2022-12-31
€7,830
2023-12-31
-€23,038
2024-12-31
€10,509
2025-12-31
Varat -kehitys4 kautta
€195,290
2022-12-31
€208,675
2023-12-31
€150,768
2024-12-31
€191,164
2025-12-31

Muut talousluvut

Yrityksen talouslukuja eri vuosilta.

Liikevaihto 2025774 661 €
Tilikauden tulos 202510 509 €
Tase yhteensä 2025191 164 €
Avainluku2025202420232022
Liikevaihto774 661 €719 062 €736 793 €693 375 €
Liikevaihdon kehitys7,7 %−2,4 %6,3 %4,9 %
Liikevoitto10 607 €−21 594 €9 548 €31 189 €
EBIT1,4 %−3 %1,3 %4,5 %
Tilikauden tulos10 509 €−23 038 €7 830 €29 361 €
Tulos ennen veroja--7 830 €29 361 €
Omavaraisuusaste61,9 %54,6 %50,5 %50 %
Tase yhteensä191 164 €150 768 €208 675 €195 290 €
Henkilöstö22--

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Lähdehavainto.

OmavaraisuusasteHyvä
77/100 · Nousussa
61.9 %2024-12-31: 54.6 %
MaksuvalmiusEi arvioitavissa
0/100 · Trenditieto puuttuu
Ei saatavilla2024-12-31: Ei saatavilla
Liikevoitto-%Välttävä
53/100 · Nousussa
1.4 %2024-12-31: -3.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste50.0 %50.5 %54.6 %61.9 %
Maksuvalmius----
Liikevoitto-%4.5 %1.3 %-3.0 %1.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0106524-4
ALV-tunnusFI01065244
EU-tunnusFIFPRO.0106524-4
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1954-06-18Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1978-03-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1982-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2024-03-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Mia PertaManaging DirectorLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Jukka SaariHallitus: puheenjohtajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Jori PerovuoPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Petri JärventaustaHallitus: varsinainen jäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Sheida NuriHallitus: varsinainen jäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Antti RiikonenHallitus: varsinainen jäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Raimo UusitaloHallitus: varajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväUllanlinnan Silmälääkärit Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-10-29
Mallin pistemäärä73/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
916 verrokkia
Omavaraisuus59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Kannattavuus32%
Heikompi kuin 68 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-2973/100 · v0.15
B1 → A3 · +4 pistettä
  • Liikevaihto: Ei riittävästi historiaa → Vakaa
  • Kannattavuus: Ei riittävästi historiaa → Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Ei riittävästi historiaa → Paranee
B1
2026-10-2469/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-10-1869/100 · v0.15
A3 → B1 · -2 pistettä
A3
2026-09-2871/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-29
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
48/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
97/100

Yrityksellä on noin 72 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
70/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
29.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Hallitusta koskeva rekisteritapahtumaRekisteriTodennettu lähde
23.10.2026 · PRH / KREKTILINTARKASTAJAT · TOIMINIMEN KIRJOITTAMINEN/ASEMAAN SIDOTTU EDUSTAMINEN · HALLITUS
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Edunsaajatietojen rekisteritapahtumaRekisteriTodennettu lähde
16.10.2026 · PRH / KREKTOSIASIALLISET EDUNSAAJAT
Edunsaajatietojen rekisteritapahtumaRekisteriTodennettu lähde
28.9.2026 · PRH / KREKTOSIASIALLISET EDUNSAAJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

32 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-28

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-27.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ullanlinnan Silmälääkärit Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.