Yritysprofiili

Unaku Oy

Unaku Oy:n kotipaikka on Siilinjärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-09-14. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen koulutustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,214 ja liikevoitto -€5,174.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3234480-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3234480-1
Toimiala
Muu muualla luokittelematon monenlainen koulutustoiminta
Kunta
Siilinjärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-09-14
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-09-08
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Honkajäläntie 1, 71800, Siilinjärvi

Verkkosivu: https://www.unaku.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Unaku Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Unaku Oy:n sijaintipaikkakunta on Siilinjärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-09-14. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen koulutustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,214 ja liikevoitto -€5,174. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,214 sekä tilikauden tulokseksi -€5,973. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -89.5%, liikevoittoprosentti -233.7% ja omavaraisuusaste +106.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-89.5%
Liikevoittoprosentti-233.7%
Omavaraisuusaste106.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €2,731
Rahat ja pankkisaamiset€5,119Edellinen: €12,061
Edellisten tilikausien voitto/tappio€11,860Edellinen: -€973
Oma pääoma€5,887Edellinen: €11,860
Velat-€343Edellinen: €4,368
Vaihtuvat vastaavat€5,544Edellinen: €16,228
Current liabilities-€343Edellinen: €4,368
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€21,116
2024-12-31
€2,214
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€15,121
2024-12-31
-€5,174
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€12,833
2024-12-31
-€5,973
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€16,228
2024-12-31
€5,544
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
106.2 %2024-12-31: 73.1 %
MaksuvalmiusHeikko
0/100 · Laskussa
-14.93x2024-12-31: 2.76x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-233.7 %2024-12-31: 63.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste73.1 %106.2 %
Maksuvalmius2.76x-14.93x
Liikevoitto-%63.4 %-233.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3234480-1
ALV-tunnusFI32344801
EU-tunnusFIFPRO.3234480-1
KuntaSiilinjärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-09-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-09-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-09-14Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-01-08Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväUnaku Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-09-22
Mallin pistemäärä56/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
137 verrokkia
Omavaraisuus100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Kannattavuus2%
Heikompi kuin 98 % verrokeista
Maksuvalmius0%
Heikompi kuin 100 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu4%
Heikompi kuin 96 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika189 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika127 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-09-22 05.4156/100 · v0.14
B2 → B2 · -1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1457/100 · v0.14
B2 → B2
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1357/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-22
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
46/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

5 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-02

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Unaku Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.