Yritysprofiili

UPPA Traffic Oy

UPPA Traffic Oy:n kotipaikka on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-07-31. Toimiala on teiden ja moottoriteiden rakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €74,125 ja liikevoitto -€10,819.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2278270-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2278270-1
Toimiala
Teiden ja moottoriteiden rakentaminen
Kunta
Espoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2009-07-31
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2009-07-27
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Friisiläntie 28 C 3, 02240, Espoo

Verkkosivu: https://www.uppatraffic.comLähdehavainto

Tietoa yrityksestä UPPA Traffic Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

UPPA Traffic Oy:n sijaintipaikkakunta on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-07-31. Toimiala on teiden ja moottoriteiden rakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €74,125 ja liikevoitto -€10,819. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €74,125 sekä tilikauden tulokseksi -€10,892. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -52.2%, liikevoittoprosentti -14.6% ja omavaraisuusaste +65.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-52.2%
Liikevoittoprosentti-14.6%
Omavaraisuusaste65.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €6,000
Inventory€8,953Edellinen: €6,572
Rahat ja pankkisaamiset€38Edellinen: €11,488
Edellisten tilikausien voitto/tappio€18,233Edellinen: €885
Oma pääoma€9,541Edellinen: €19,933
Velat€5,088Edellinen: €6,195
Vaihtuvat vastaavat€14,106Edellinen: €25,431
Current liabilities€5,088Edellinen: €6,195
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€155,123
2024-12-31
€74,125
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€20,154
2024-12-31
-€10,819
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€18,849
2024-12-31
-€10,892
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€26,128
2024-12-31
€14,629
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
82/100 · Laskussa
65.2 %2024-12-31: 76.3 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
59/100 · Laskussa
1.77x2024-12-31: 2.92x
Liikevoitto-%Heikko
14/100 · Laskussa
-14.6 %2024-12-31: 12.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste76.3 %65.2 %
Maksuvalmius2.92x1.77x
Liikevoitto-%12.5 %-14.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2278270-1
ALV-tunnusFI22782701
EU-tunnusFIFPRO.2278270-1
KuntaEspoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2009-07-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2009-07-31Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-02-07Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-04-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2022-04-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväUPPA Traffic Oy
Luokitus laskiB1 → B2 · uusi analyysi 2026-09-18
Mallin pistemäärä56/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
153 verrokkia
Omavaraisuus59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Kannattavuus24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Maksuvalmius76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu19%
Heikompi kuin 81 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika83 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika113 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 4 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-09-18 11.0756/100 · v0.14
B1 → B2 · -10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1466/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1466/100 · v0.13
B2 → B1 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1359/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
40/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 17 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
83/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

UPPA Traffic Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.