Yritysprofiili

Urakointi Saukko Oy

Urakointi Saukko Oy:n kotipaikka on Tottijärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-05-06. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €26,063 ja liikevoitto €6,984.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3283862-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3283862-5
Toimiala
Sähköasennus
Kunta
Tottijärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-05-06
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-04-28
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Rajalanmaantie 263, 37310, Tottijärvi

Tietoa yrityksestä Urakointi Saukko Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Urakointi Saukko Oy:n sijaintipaikkakunta on Tottijärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-05-06. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €26,063 ja liikevoitto €6,984. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-09-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €26,063 sekä tilikauden tulokseksi €5,532. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +81.4%, liikevoittoprosentti +26.8% ja omavaraisuusaste +47.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-09-30

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys81.4%
Liikevoittoprosentti26.8%
Omavaraisuusaste47.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €1,977
Inventory€350Edellinen: €350
Rahat ja pankkisaamiset€6,912Edellinen: €9,536
Edellisten tilikausien voitto/tappio€5,662Edellinen: €1,466
Oma pääoma€11,194Edellinen: €6,152
Velat€12,356Edellinen: €11,192
Vaihtuvat vastaavat€9,699Edellinen: €13,219
Current liabilities€12,356Edellinen: €11,192
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€14,370
2024-09-30
€26,063
2025-09-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€5,919
2024-09-30
€6,984
2025-09-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€4,685
2024-09-30
€5,532
2025-09-30
Varat -kehitys2 kautta
€17,344
2024-09-30
€23,550
2025-09-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
59/100 · Nousussa
47.5 %2024-09-30: 35.5 %
MaksuvalmiusVälttävä
20/100 · Laskussa
0.59x2024-09-30: 0.88x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
26.8 %2024-09-30: 36.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-09-302025-09-30
Omavaraisuusaste35.5 %47.5 %
Maksuvalmius0.88x0.59x
Liikevoitto-%36.2 %26.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3283862-5
ALV-tunnusFI32838625
EU-tunnusFIFPRO.3283862-5
KuntaTottijärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-05-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-05-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-05-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-05-06Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaUrakointi Saukko Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä69/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
36 verrokkia
Omavaraisuus44%
Heikompi kuin 56 % verrokeista
Kannattavuus81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Maksuvalmius56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika36 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika36 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1769/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-10-05 19.4169/100 · v0.14
B3 → B1 · +25 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-09-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1544/100 · v0.14
B2 → B3 · -7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1451/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
46/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

4 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-11-05

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-09-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Urakointi Saukko Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.