Yritysprofiili

Urakointi Valkki Oy

Urakointi Valkki Oy:n kotipaikka on Kannusjärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-05-10. Toimiala on kotieläintaloutta palveleva toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €380,228 ja liikevoitto €30,509.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3284551-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3284551-8
Toimiala
Kotieläintaloutta palveleva toiminta
Kunta
Kannusjärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-05-10
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-05-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Yläpääntie 309, 49570, Kannusjärvi

Postiosoite: Enäjärventie 438b, 46450, Enäjärvi

Tietoa yrityksestä Urakointi Valkki Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Urakointi Valkki Oy:n sijaintipaikkakunta on Kannusjärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-05-10. Toimiala on kotieläintaloutta palveleva toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €380,228 ja liikevoitto €30,509. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €380,228 sekä tilikauden tulokseksi €27,770. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +1.5%, liikevoittoprosentti +8.0% ja omavaraisuusaste +46.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys1.5%
Liikevoittoprosentti8.0%
Omavaraisuusaste46.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€720Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€26,885Edellinen: €7,287
Edellisten tilikausien voitto/tappio€17,366Edellinen: -€23,296
Oma pääoma€45,136Edellinen: €17,366
Velat€52,574Edellinen: €78,777
Vaihtuvat vastaavat€65,709Edellinen: €56,822
Current liabilities€47,160Edellinen: €67,838
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€374,444
2024-12-31
€380,228
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€43,119
2024-12-31
€30,509
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€40,662
2024-12-31
€27,770
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€96,143
2024-12-31
€97,710
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
58/100 · Nousussa
46.2 %2024-12-31: 18.1 %
MaksuvalmiusVälttävä
19/100 · Nousussa
0.57x2024-12-31: 0.11x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
70/100 · Laskussa
8.0 %2024-12-31: 11.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste18.1 %46.2 %
Maksuvalmius0.11x0.57x
Liikevoitto-%11.5 %8.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3284551-8
ALV-tunnusFI32845518
EU-tunnusFIFPRO.3284551-8
KuntaKannusjärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-05-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2022-05-02Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-05-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-05-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-05-10Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväUrakointi Valkki Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-20
Mallin pistemäärä71/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
101 verrokkia
Omavaraisuus38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Kannattavuus47%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius45%
Heikompi kuin 55 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika119 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika115 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-20 07.4171/100 · v0.14
B1 → A3 · +11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1460/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1460/100 · v0.13
B2 → B1 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1358/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
80/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
52/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

7 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-29

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Urakointi Valkki Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.