Yritysprofiili

Utua Finland Oy

Utua Finland Oy:n kotipaikka on Raahe. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-05-27. Toimiala on teollinen muotoilu ja muotisuunnittelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €0 ja liikevoitto €4,874.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3136439-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3136439-2
Toimiala
Teollinen muotoilu ja muotisuunnittelu
Kunta
Raahe
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-05-27
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-05-17
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Brahenkatu 10, 92100, Raahe

Puhelin: +358505276057Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.utua.fiLähdehavainto

Tiktok-profiili: https://www.tiktok.com/@utuabagsLähde: yrityksen verkkosivu

Youtube-profiili: https://www.youtube.com/@UtuabagsLähde: yrityksen verkkosivu

Instagram-profiili: https://www.instagram.com/utuabags/?hl=enLähde: yrityksen verkkosivu

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/UtuabagsLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Vähäsalo Piia RiikkaToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Utua Finland Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Utua Finland Oy:n sijaintipaikkakunta on Raahe. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-05-27. Toimiala on teollinen muotoilu ja muotisuunnittelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €0 ja liikevoitto €4,874. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €0 sekä tilikauden tulokseksi €1,388. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli ei saatavilla, liikevoittoprosentti +0.0% ja omavaraisuusaste +32.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevoittoprosentti0.0%
Omavaraisuusaste32.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€95,233Edellinen: €93,869
Rahat ja pankkisaamiset€41,445Edellinen: €73,113
Tulos ennen veroja€27,652Edellinen: Ei vertailuarvoa
Henkilöstö2Edellinen: 2
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€0
2021-12-31
€0
2022-12-31
€0
2023-12-31
€0
2024-12-31
€0
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€14,584
2021-12-31
€34,100
2022-12-31
€34,100
2023-12-31
€7,632
2024-12-31
€4,874
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€11,568
2021-12-31
€27,261
2022-12-31
€27,262
2023-12-31
€5,419
2024-12-31
€1,388
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€31,534
2021-12-31
€71,341
2022-12-31
€71,341
2023-12-31
€176,500
2024-12-31
€154,480
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
41/100 · Nousussa
32.5 %2024-12-31: 30.1 %
MaksuvalmiusVälttävä
27/100 · Laskussa
0.81x2024-12-31: 1.02x
Liikevoitto-%Välttävä
50/100 · Vakaa
0.0 %2024-12-31: 0.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste40.6 %54.9 %25.4 %30.1 %32.5 %
Maksuvalmius0.84x0.63x1.12x1.02x0.81x
Liikevoitto-%0.0 %0.0 %0.0 %0.0 %0.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3136439-2
ALV-tunnusFI31364392
EU-tunnusFIFPRO.3136439-2
KuntaRaahe
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-05-17Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-05-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-05-27Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-05-27Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2025-12-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Vähäsalo Piia RiikkaToimitusjohtajaLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Vähäsalo Terhi PäivikkiPuheenjohtajaLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Vähäsalo Kimmo PetteriVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Vähäsalo Piia RiikkaVarsinainen jäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaUtua Finland Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä64/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
137 verrokkia
Omavaraisuus39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Kannattavuus41%
Heikompi kuin 59 % verrokeista
Maksuvalmius61%
Parempi kuin 61 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika212 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika208 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Toimialan matalampi häiriöriski
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1764/100 · v0.15
B1 → B1 · -5 pistettä
  • Liikevaihto: Ei riittävästi historiaa → Vakaa
  • Kannattavuus: Ei riittävästi historiaa → Vakaa
  • Vakavaraisuus: Ei riittävästi historiaa → Vakaa
B1
2026-10-04 22.5869/100 · v0.14
B1 → B1
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-aikasarjaan lisättiin uusi tilinpäätös (2025-12-31).
B1
2026-09-1566/100 · v0.14
B1 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1461/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
82/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
64/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-29

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Utua Finland Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.