Yritysprofiili

Vaalimaa Trading Osakeyhtiö

Vaalimaa Trading Osakeyhtiö:n kotipaikka on Kotka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1993-09-22. Toimiala on kalan, äyriäisten ja nilviäisten jalostus ja säilöntä. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,762,772 ja liikevoitto €30,164.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0941251-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0941251-1
Toimiala
Kalan, äyriäisten ja nilviäisten jalostus ja säilöntä
Kunta
Kotka
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1993-09-22
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1993-10-05
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Asentajankatu 11, 48770, Kotka

Puhelin: +358503684213Lähdehavainto

Verkkosivu: https://partionkala.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Haaja Jaana MarikaToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Vaalimaa Trading Osakeyhtiö

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Vaalimaa Trading Osakeyhtiö:n sijaintipaikkakunta on Kotka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1993-09-22. Toimiala on kalan, äyriäisten ja nilviäisten jalostus ja säilöntä. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,762,772 ja liikevoitto €30,164. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,762,772 sekä tilikauden tulokseksi -€1,825. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -11.5%, liikevoittoprosentti +1.1% ja omavaraisuusaste +31.6%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Partion KalaVaalimaan Kala ja Herkku

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimialana on 1 kulutustavaroiden, rakennustarvikkeiden, elintarvikkeiden, elintarvikkeiden raaka-aineiden, maataloudessa ja kalankasvatuksessa käytettävien rehujen ja rehujen raaka-aineiden, moottoriajoneuvojen sekä koneiden ja laitteiden vienti ja tuonti. 2 tie- ja vesiliikenteen tavarankuljetus 3 kulutustavaroiden, rakennustarvikkeiden, elintarvikkeiden, elintarvikkeiden raaka-aineiden, maataloudessa ja kalankasvatuksessa käytettävien rehujen ja rehujen raaka-aineiden, moottoriajoneuvojen sekä koneiden ja laitteiden tukkukauppa. 4 kulutustavaroiden, rakennustarvikkeiden, elintarvikkeiden, elintarvikkeiden raaka-aineiden, maataloudessa ja kalankasvatuksessa käytettävien rehujen ja rehujen raaka-aineiden, moottoriajoneuvojen sekä koneiden ja laitteiden tukkukauppa. 5 kiinteistöjen omistus, hallinta ja vuokraus 6 kiinteistöjen isännöinti ja huolto 7 maa-ainesten louhinta ja myynti 8 metalli-, puu- ja muovituotteiden valmistus ja myynti 9 koneurakointi 10 hotelli-, ravintola-, kahvila- ja kioskitoiminta 11 elintarvikkeiden valmistus ja myynti 12 em. toimialoihin liittyvä konsultointi Yhtiö voi lisäksi omistaa osakkeita ja harjoittaa arvopaperikauppaa.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-11.5%
Liikevoittoprosentti1.1%
Omavaraisuusaste31.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€46,741Edellinen: €63,240
Rahat ja pankkisaamiset€2,777Edellinen: €2,288
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€11,238Edellinen: -€52,732
Oma pääoma€386,513Edellinen: €388,338
Velat€835,960Edellinen: €984,611
Vaihtuvat vastaavat€245,892Edellinen: €369,288
Current liabilities€472,900Edellinen: €494,535
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€2,864,347
2021-12-31
€3,735,701
2022-12-31
€3,138,546
2023-12-31
€3,123,225
2024-12-31
€2,762,772
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€46,770
2021-12-31
€86,960
2022-12-31
€151,199
2023-12-31
€81,947
2024-12-31
€30,164
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
-€91,340
2020-12-31
€68,096
2021-12-31
€58,795
2022-12-31
€114,189
2023-12-31
€41,494
2024-12-31
-€1,825
2025-12-31
Varat -kehitys6 kautta
€1,674,952
2020-12-31
€1,768,906
2021-12-31
€1,676,084
2022-12-31
€1,300,364
2023-12-31
€1,372,949
2024-12-31
€1,222,473
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
40/100 · Nousussa
31.6 %2024-12-31: 28.3 %
MaksuvalmiusHeikko
3/100 · Laskussa
0.10x2024-12-31: 0.13x
Liikevoitto-%Välttävä
53/100 · Laskussa
1.1 %2024-12-31: 2.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-12-312021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste26.3 %25.7 %30.6 %26.7 %28.3 %31.6 %
Maksuvalmius----0.13x0.10x
Liikevoitto-%-1.6 %2.3 %4.8 %2.6 %1.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0941251-1
ALV-tunnusFI09412511
EU-tunnusFIFPRO.0941251-1
KuntaKotka
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1993-09-22Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1993-10-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1997-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2006-12-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Haaja Jaana MarikaToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Tilli Veli JuhaniPuheenjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Tilli Johanna MariiaVarsinainen jäsenLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Haaja Jaana MarikaVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Kotiranta Maria MeritaTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväVaalimaa Trading Osakeyhtiö
Luokitus laskiB1 → B2 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä57/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
348 verrokkia
Omavaraisuus40%
Heikompi kuin 60 % verrokeista
Kannattavuus24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Maksuvalmius40%
Heikompi kuin 60 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu14%
Heikompi kuin 86 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika286 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika133 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-10-1757/100 · v0.15
B1 → B2 · -6 pistettä
  • Liikevaihto: Ei riittävästi historiaa → Heikkenee
  • Kannattavuus: Ei riittävästi historiaa → Vakaa
  • Vakavaraisuus: Ei riittävästi historiaa → Vakaa
B1
2026-10-1763/100 · v0.14
B1 → B1 · +1 pistettä
B1
2026-09-1562/100 · v0.14
B1 → B1
  • Liikevaihto: Heikkenee
  • Kannattavuus: Vakaa
  • Vakavaraisuus: Vakaa
B1
2026-09-1362/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
33/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 33 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
86/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
13.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2025-12-31.
Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
13.10.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-13

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Vaalimaa Trading Osakeyhtiö -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.