Yritysprofiili

Vaasan Suojaverho Oy

Vaasan Suojaverho Oy:n kotipaikka on Vaasa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1993-12-01. Toimiala on kodintekstiilien ja sovitettujen tekstiilituotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €297,292 ja liikevoitto -€3,674.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0949742-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0949742-0
Toimiala
Kodintekstiilien ja sovitettujen tekstiilituotteiden valmistus
Kunta
Vaasa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1993-12-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1993-12-09
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: SILMUKKATIE 13, 65100, Vaasa

Tietoa yrityksestä Vaasan Suojaverho Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Vaasan Suojaverho Oy:n sijaintipaikkakunta on Vaasa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1993-12-01. Toimiala on kodintekstiilien ja sovitettujen tekstiilituotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €297,292 ja liikevoitto -€3,674. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €297,292 sekä tilikauden tulokseksi -€4,362. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -24.8%, liikevoittoprosentti -1.2% ja omavaraisuusaste +57.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-24.8%
Liikevoittoprosentti-1.2%
Omavaraisuusaste57.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€25,874Edellinen: €34,090
Rahat ja pankkisaamiset€11,353Edellinen: €26,587
Edellisten tilikausien voitto/tappio€80,112Edellinen: €52,185
Oma pääoma€78,274Edellinen: €95,635
Velat€58,520Edellinen: €18,554
Vaihtuvat vastaavat€81,218Edellinen: €82,598
Current liabilities€25,417Edellinen: €18,554
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€395,406
2024-12-31
€297,292
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€44,553
2024-12-31
-€3,674
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€40,927
2024-12-31
-€4,362
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€114,189
2024-12-31
€136,794
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
72/100 · Laskussa
57.2 %2024-12-31: 83.8 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
49/100 · Laskussa
1.46x2024-12-31: 3.27x
Liikevoitto-%Heikko
47/100 · Laskussa
-1.2 %2024-12-31: 11.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste83.8 %57.2 %
Maksuvalmius3.27x1.46x
Liikevoitto-%11.3 %-1.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0949742-0
ALV-tunnusFI09497420
EU-tunnusFIFPRO.0949742-0
KuntaVaasa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1993-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1993-12-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1993-12-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaVaasan Suojaverho Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä60/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
4432 verrokkia
Omavaraisuus56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Kannattavuus20%
Heikompi kuin 80 % verrokeista
Maksuvalmius71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu9%
Heikompi kuin 91 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika126 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika131 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 4 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1860/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-10-05 14.5160/100 · v0.14
B1 → B1 · -9 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1569/100 · v0.14
B1 → B1 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1462/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
64/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 32 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
76/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-15

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Vaasan Suojaverho Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.