Yritysprofiili

Vaippamaatti Oy

Vaippamaatti Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-09-12. Toimiala on muu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-09-30 liikevaihto oli €21,223 ja liikevoitto €7,371.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3022348-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3022348-3
Toimiala
Muu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-09-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-09-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Maskuntie 3, 00280, Helsinki

Verkkosivu: https://www.vaippamaatti.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Vaippamaatti Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Vaippamaatti Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-09-12. Toimiala on muu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-09-30 liikevaihto oli €21,223 ja liikevoitto €7,371. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-09-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €21,223 sekä tilikauden tulokseksi €7,041. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +8.8%, liikevoittoprosentti +34.7% ja omavaraisuusaste +16.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-09-30

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys8.8%
Liikevoittoprosentti34.7%
Omavaraisuusaste16.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€0Edellinen: €2,550
Rahat ja pankkisaamiset€3Edellinen: €5
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€6,313Edellinen: -€5,574
Oma pääoma€3,447Edellinen: -€3,593
Velat€16,989Edellinen: €22,167
Vaihtuvat vastaavat€7,900Edellinen: €2,709
Current liabilities€16,989Edellinen: €22,167
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€19,513
2023-09-30
€21,223
2024-09-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€144
2023-09-30
€7,371
2024-09-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€739
2023-09-30
€7,041
2024-09-30
Varat -kehitys2 kautta
€18,573
2023-09-30
€20,436
2024-09-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
21/100 · Nousussa
16.9 %2023-09-30: -19.4 %
MaksuvalmiusHeikko
0/100 · Laskussa
0.00x2023-09-30: 0.12x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
34.7 %2023-09-30: -0.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-09-302024-09-30
Omavaraisuusaste-19.4 %16.9 %
Maksuvalmius0.12x0.00x
Liikevoitto-%-0.7 %34.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3022348-3
EU-tunnusFIFPRO.3022348-3
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-09-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-09-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaVaippamaatti Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-20
Mallin pistemäärä64/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
72 verrokkia
Omavaraisuus38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Kannattavuus94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Maksuvalmius12%
Heikompi kuin 88 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika250 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika174 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-20 23.3664/100 · v0.14
B1 → B1 · +4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-09-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1460/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1460/100 · v0.13
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1357/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
70/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-09-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-30.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Vaippamaatti Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.