Yritysprofiili

Vakuutusräätälit Oy

Vakuutusräätälit Oy:n kotipaikka on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-04-22. Toimiala on vakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €419,597 ja liikevoitto €45,852.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3280877-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3280877-6
Toimiala
Vakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
Kunta
Lahti
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-04-22
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-04-13
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Niemenkatu 73 D, 15140, Lahti

Postiosoite: Niemenkatu 73, 15140, Lahti

Tietoa yrityksestä Vakuutusräätälit Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Vakuutusräätälit Oy:n sijaintipaikkakunta on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-04-22. Toimiala on vakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €419,597 ja liikevoitto €45,852. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €419,597 sekä tilikauden tulokseksi €33,267. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -13.6%, liikevoittoprosentti +10.9% ja omavaraisuusaste +54.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-13.6%
Liikevoittoprosentti10.9%
Omavaraisuusaste54.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€20,998Edellinen: €32,869
Rahat ja pankkisaamiset€73,678Edellinen: €63,586
Edellisten tilikausien voitto/tappio€57,019Edellinen: €9,771
Oma pääoma€90,286Edellinen: €67,019
Velat€75,834Edellinen: €75,020
Vaihtuvat vastaavat€108,783Edellinen: €108,329
Current liabilities€32,665Edellinen: €36,028
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€485,708
2023-12-31
€419,597
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€75,100
2023-12-31
€45,852
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€57,247
2023-12-31
€33,267
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€142,038
2023-12-31
€166,119
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
68/100 · Nousussa
54.4 %2023-12-31: 47.2 %
MaksuvalmiusHyvä
75/100 · Nousussa
2.26x2023-12-31: 1.76x
Liikevoitto-%Hyvä
76/100 · Laskussa
10.4 %2023-12-31: 14.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste47.2 %54.4 %
Maksuvalmius1.76x2.26x
Liikevoitto-%14.5 %10.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3280877-6
ALV-tunnusFI32808776
EU-tunnusFIFPRO.3280877-6
KuntaLahti
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-04-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-04-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-04-22Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-09-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-05-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväVakuutusräätälit Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-10-01
Mallin pistemäärä74/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
193 verrokkia
Omavaraisuus50%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Maksuvalmius82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu18%
Heikompi kuin 82 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika86 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika86 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-01 10.2174/100 · v0.14
B1 → A3 · +14 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1560/100 · v0.14
B2 → B1 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-01
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
56/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
1.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

8 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-20

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Vakuutusräätälit Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.