Yritysprofiili

VAL rakennus oy

VAL rakennus oy:n kotipaikka on Nurmijärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-04-07. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-06-30 liikevaihto oli €188,358 ja liikevoitto €18,592.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3197177-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3197177-4
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Nurmijärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-04-07
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-03-12
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Jukolantie 4, 01900, Nurmijärvi

Tietoa yrityksestä VAL rakennus oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

VAL rakennus oy:n sijaintipaikkakunta on Nurmijärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-04-07. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-06-30 liikevaihto oli €188,358 ja liikevoitto €18,592. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €188,358 sekä tilikauden tulokseksi €14,674. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli ei saatavilla, liikevoittoprosentti +9.9% ja omavaraisuusaste +42.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-06-30

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevoittoprosentti9.9%
Omavaraisuusaste42.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€15,302Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€1,314Edellinen: €0
Oma pääoma€13,359Edellinen: -€1,314
Velat€17,851Edellinen: €1,421
Vaihtuvat vastaavat€19,660Edellinen: €106
Current liabilities€17,851Edellinen: €1,421
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
-€275
2022-06-30
-€1,314
2023-06-30
€18,592
2024-06-30
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
-€275
2022-06-30
-€1,314
2023-06-30
€14,674
2024-06-30
Varat -kehitys2 kautta
€106
2023-06-30
€31,210
2024-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
53/100 · Nousussa
42.8 %2023-06-30: -1236.9 %
MaksuvalmiusVälttävä
29/100 · Nousussa
0.86x2023-06-30: 0.07x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
75/100 · Trenditieto puuttuu
9.9 %2023-06-30: Ei saatavilla
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-06-302023-06-302024-06-30
Omavaraisuusaste--1236.9 %42.8 %
Maksuvalmius-0.07x0.86x
Liikevoitto-%--9.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3197177-4
EU-tunnusFIFPRO.3197177-4
KuntaNurmijärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-04-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-04-07Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-10-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaVAL rakennus oy
Luokitus nousiB3 → B1 · uusi analyysi 2026-10-04
Mallin pistemäärä65/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoEi riittävästi historiaa
KannattavuusEi riittävästi historiaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
358 verrokkia
Omavaraisuus40%
Heikompi kuin 60 % verrokeista
Kannattavuus67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Maksuvalmius57%
Parempi kuin 57 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiViivästynytPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika459 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika459 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-04 20.2865/100 · v0.14
B3 → B1 · +20 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B3
2026-09-1545/100 · v0.14
B2 → B3 · -6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1451/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-04
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
47/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

8 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2024-11-23

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

VAL rakennus oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.