Yritysprofiili

Valas Media Oy

Valas Media Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-05-12. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €2,988,056 ja liikevoitto €2,466,967.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2265587-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2265587-6
Toimiala
Ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2009-05-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2009-05-05
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kaivokatu 10 A, 00100, Helsinki

Postiosoite: PL 9, 00101, Helsinki

Henkilöt ja päätöksentekijät

Pettersson Ville HermanniPuheenjohtaja
Alanko Samu MatiasVarsinainen jäsen
Alanko Riku AnteroVarajäsen

Tietoa yrityksestä Valas Media Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Valas Media Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-05-12. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €2,988,056 ja liikevoitto €2,466,967. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,988,056 sekä tilikauden tulokseksi €1,945,858. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -20.9%, liikevoittoprosentti +82.6% ja omavaraisuusaste +96.8%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on verkkoportaalit, ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus sekä kaikki laillinen liiketoiminta.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-06-30

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-20.9%
Liikevoittoprosentti82.6%
Omavaraisuusaste96.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€335,255Edellinen: €305,378
Edellisten tilikausien voitto/tappio€14,449,265Edellinen: €12,030,107
Tulos ennen veroja€2,438,876Edellinen: €4,294,587
Oma pääoma€16,400,123Edellinen: €15,712,865
Velat€538,279Edellinen: €34,713
Vaihtuvat vastaavat€1,013,466Edellinen: €1,000,280
Current liabilities€538,279Edellinen: €34,713
Henkilöstö4Edellinen: 4
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€3,058,645
2021-06-30
€4,121,255
2022-06-30
€4,557,059
2023-06-30
€3,775,076
2024-06-30
€2,988,056
2025-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€2,662,044
2021-06-30
€3,670,765
2022-06-30
€3,973,388
2023-06-30
€3,085,670
2024-06-30
€2,466,967
2025-06-30
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€1,910,393
2021-06-30
€1,035,147
2022-06-30
€4,039,907
2023-06-30
€3,677,758
2024-06-30
€1,945,858
2025-06-30
Varat -kehitys5 kautta
€9,893,042
2021-06-30
€10,242,505
2022-06-30
€13,299,028
2023-06-30
€15,747,578
2024-06-30
€16,938,401
2025-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
96.8 %2024-06-30: 99.8 %
MaksuvalmiusVälttävä
21/100 · Laskussa
0.62x2024-06-30: 8.80x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
82.6 %2024-06-30: 81.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-06-302022-06-302023-06-302024-06-302025-06-30
Omavaraisuusaste99.9 %98.9 %99.2 %99.8 %96.8 %
Maksuvalmius---8.80x0.62x
Liikevoitto-%87.0 %89.1 %87.2 %81.7 %82.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2265587-6
ALV-tunnusFI22655876
EU-tunnusFIFPRO.2265587-6
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2009-05-05Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2009-05-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2009-05-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2009-05-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Pettersson Ville HermanniPuheenjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Alanko Samu MatiasVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Alanko Riku AnteroVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Imponen Tuomo JuhaniTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Pettersson Jukka HermanVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväValas Media Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-16
Mallin pistemäärä75/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
46 verrokkia
Omavaraisuus98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Kannattavuus98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Maksuvalmius89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu2%
Heikompi kuin 98 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika170 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika174 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-16 20.4675/100 · v0.14
A3 → A3 · -2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1477/100 · v0.14
A3 → A3
  • Liikevaihto: Heikkenee
  • Kannattavuus: Heikkenee
  • Vakavaraisuus: Vakaa
A3
2026-09-1477/100 · v0.13
A3 → A3
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A3
2026-09-1377/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
49/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 17 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
81/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-17

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Valas Media Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.