Yritysprofiili

Valkeakosken Romet Oy

Valkeakosken Romet Oy:n kotipaikka on Valkeakoski. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1995-01-18. Toimiala on jätteen ja romun tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €48,520 ja liikevoitto €18,976.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0962400-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0962400-4
Toimiala
Jätteen ja romun tukkukauppa
Kunta
Valkeakoski
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1995-01-18
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1994-04-07
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: KAAPELINRAITTI 66, 37600, Valkeakoski

Tietoa yrityksestä Valkeakosken Romet Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Valkeakosken Romet Oy:n sijaintipaikkakunta on Valkeakoski. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1995-01-18. Toimiala on jätteen ja romun tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €48,520 ja liikevoitto €18,976. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €48,520 sekä tilikauden tulokseksi €15,121. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +109.8%, liikevoittoprosentti +39.1% ja omavaraisuusaste +87.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys109.8%
Liikevoittoprosentti39.1%
Omavaraisuusaste87.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€23,263Edellinen: €2,525
Edellisten tilikausien voitto/tappio€16,060Edellinen: €11,406
Oma pääoma€37,909Edellinen: €22,788
Velat€5,479Edellinen: €370
Vaihtuvat vastaavat€33,624Edellinen: €12,989
Current liabilities€5,479Edellinen: €370
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€23,123
2025-03-31
€48,520
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€5,825
2025-03-31
€18,976
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€4,654
2025-03-31
€15,121
2026-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€23,158
2025-03-31
€43,388
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
87.4 %2025-03-31: 98.4 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
4.25x2025-03-31: 6.82x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
39.1 %2025-03-31: 25.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste98.4 %87.4 %
Maksuvalmius6.82x4.25x
Liikevoitto-%25.2 %39.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0962400-4
ALV-tunnusFI09624004
EU-tunnusFIFPRO.0962400-4
KuntaValkeakoski
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1994-04-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-01-18Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväValkeakosken Romet Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä86/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
172 verrokkia
Omavaraisuus60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Kannattavuus87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Maksuvalmius83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika31 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika80 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-10-1886/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-10-03 00.2086/100 · v0.14
B1 → A2 · +23 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1563/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
43/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 31 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
76/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-06

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Valkeakosken Romet Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.