Yritysprofiili

Valkealan Kouru Oy

Valkealan Kouru Oy:n kotipaikka on Valkeala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-01-13. Toimiala on rautakauppatavaran ja rakennustarvikkeiden vähittäiskauppa ilman erikoistumista tiettyyn tuoteryhmään. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €208,074 ja liikevoitto €1,137.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2306126-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2306126-0
Toimiala
Rautakauppatavaran ja rakennustarvikkeiden vähittäiskauppa ilman erikoistumista tiettyyn tuoteryhmään
Kunta
Valkeala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2010-01-13
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2009-12-18
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kauniskankaantie 5-7 B, 45360, Valkeala

Tietoa yrityksestä Valkealan Kouru Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Valkealan Kouru Oy:n sijaintipaikkakunta on Valkeala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-01-13. Toimiala on rautakauppatavaran ja rakennustarvikkeiden vähittäiskauppa ilman erikoistumista tiettyyn tuoteryhmään. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €208,074 ja liikevoitto €1,137. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €208,074 sekä tilikauden tulokseksi €220. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -0.6%, liikevoittoprosentti +0.5% ja omavaraisuusaste +62.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-0.6%
Liikevoittoprosentti0.5%
Omavaraisuusaste62.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income-€729Edellinen: €0
Inventory€13,010Edellinen: €11,160
Rahat ja pankkisaamiset€8,423Edellinen: €11,538
Edellisten tilikausien voitto/tappio€40,648Edellinen: €44,626
Oma pääoma€48,193Edellinen: €51,919
Velat€29,496Edellinen: €15,790
Vaihtuvat vastaavat€32,204Edellinen: €32,290
Current liabilities€29,496Edellinen: €15,790
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€245,311
2023-12-31
€209,246
2024-12-31
€208,074
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€28,761
2023-12-31
€201
2024-12-31
€1,137
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€22,962
2023-12-31
€22
2024-12-31
€220
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€81,049
2023-12-31
€67,709
2024-12-31
€77,689
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
78/100 · Laskussa
62.0 %2024-12-31: 76.7 %
MaksuvalmiusVälttävä
24/100 · Laskussa
0.73x2024-12-31: 1.44x
Liikevoitto-%Välttävä
51/100 · Nousussa
0.6 %2024-12-31: 0.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste69.6 %76.7 %62.0 %
Maksuvalmius1.81x1.44x0.73x
Liikevoitto-%11.7 %0.1 %0.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2306126-0
ALV-tunnusFI23061260
EU-tunnusFIFPRO.2306126-0
KuntaValkeala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2010-01-13Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2010-01-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2010-01-13Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2010-01-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaValkealan Kouru Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä68/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
93 verrokkia
Omavaraisuus63%
Parempi kuin 63 % verrokeista
Kannattavuus41%
Heikompi kuin 59 % verrokeista
Maksuvalmius40%
Heikompi kuin 60 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika78 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika35 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1868/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-10-01 01.2668/100 · v0.14
B1 → B1 · +8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1560/100 · v0.14
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1457/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
39/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 16 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
76/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-19

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Valkealan Kouru Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.