Yritysprofiili

Valo Living Oy

Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-12-19. Toimiala on asuntojen vuokraus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €151,843 ja liikevoitto €48,844.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2958943-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2958943-7
Toimiala
Asuntojen vuokraus
Kunta
Ei saatavilla
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-12-19
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-12-14
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Rekisteripohjaisia yhteystietoja ei ole juuri nyt saatavilla tasta yrityksesta.

Tietoa yrityksestä Valo Living Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-12-19. Toimiala on asuntojen vuokraus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €151,843 ja liikevoitto €48,844. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €151,843 sekä tilikauden tulokseksi €23,040. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +311.4%, liikevoittoprosentti +32.2% ja omavaraisuusaste +3.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys311.4%
Liikevoittoprosentti32.2%
Omavaraisuusaste3.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€157,603Edellinen: €132,707
Rahat ja pankkisaamiset€87,114Edellinen: €41,287
Advances received€2,949Edellinen: €640
Edellisten tilikausien voitto/tappio€8,427Edellinen: €12,533
Oma pääoma€39,966Edellinen: €16,927
Velat€1,028,523Edellinen: €948,798
Vaihtuvat vastaavat€91,494Edellinen: €59,879
Current liabilities€167,265Edellinen: €102,717
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€36,905
2023-12-31
€151,843
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€3,318
2023-12-31
€48,844
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€4,107
2023-12-31
€23,040
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€965,725
2023-12-31
€1,068,490
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
5/100 · Nousussa
3.8 %2023-12-31: 1.8 %
MaksuvalmiusVälttävä
17/100 · Nousussa
0.52x2023-12-31: 0.40x
Liikevoitto-%Hyvä
89/100 · Nousussa
15.8 %2023-12-31: -2.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste1.8 %3.8 %
Maksuvalmius0.40x0.52x
Liikevoitto-%-2.0 %15.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2958943-7
ALV-tunnusFI29589437
EU-tunnusFIFPRO.2958943-7
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-12-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2018-12-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-12-19Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2019-04-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaValo Living Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä60/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
104 verrokkia
Omavaraisuus10%
Heikompi kuin 90 % verrokeista
Kannattavuus46%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika227 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika152 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1760/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-19 13.0560/100 · v0.14
B1 → B1 · -6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1466/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1466/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
70/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-01

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Valo Living Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.