Yritysprofiili

Vantaan Tapahtumat Oy

Vantaan Tapahtumat Oy:n kotipaikka on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-03-22. Toimiala on muualla luokittelematon huvi- ja virkistystoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €5,501 ja liikevoitto €9,217.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3198143-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3198143-8
Toimiala
Muualla luokittelematon huvi- ja virkistystoiminta
Kunta
Vantaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-03-22
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-03-16
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Ojahaantie 13, 01600, Vantaa

Verkkosivu: https://vantaantapahtumat.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Kauppinen Sami TapaniVarsinainen jäsen
Viiperi Jonna LauraVarajäsen

Tietoa yrityksestä Vantaan Tapahtumat Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Vantaan Tapahtumat Oy:n sijaintipaikkakunta on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-03-22. Toimiala on muualla luokittelematon huvi- ja virkistystoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €5,501 ja liikevoitto €9,217. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €5,501 sekä tilikauden tulokseksi €7,703. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -20.3%, liikevoittoprosentti +150.0% ja omavaraisuusaste +77.8%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Vantaa Rock

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimialana on harjoittaa urheilutoimintaa sekä huvi- ja virkistyspalveluiden tuottamista ja toteuttamista; ravintolatoimintaa sekä ohjelmistojen myyntiä ja markkinointia, messu- ja mediamyyntiä, markkinoinnin suunnittelua ja toteutusta, tarjoilija- ja eräopaspalveluja, matkailu- ja elämyspalvelujen tuottamista, erilaisten tapahtumien suunnittelua ja järjestämistä, rakennusten kuntotarkastuksia ja kosteusmittauksia, myyntiä ja markkinointia, uudis- ja korjausrakentamispalvelujen tuottamista, sähköteknisten ja metallituotteiden valmistusta, tuontia, vientiä ja kauppaa sekä alaan liittyvää tutkimus-, tuotekehitys-, opetus-, julkaisu- ja konsultointitoimintaa. Yhtiö voi ostaa, hallita, omistaa, myydä sekä vuokrata arvopapereita ja kiinteistöjä.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeRikastettu lähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-20.3%
Liikevoittoprosentti150.0%
Omavaraisuusaste77.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Tulos ennen veroja€7,703Edellinen: €128
Henkilöstö1Edellinen: Ei vertailuarvoa
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€3,000
2021-12-31
€3,000
2022-08-31
€196,593
2023-12-31
€6,900
2024-12-31
€5,501
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€1,000
2021-12-31
€1,486
2022-08-31
-€13,001
2023-12-31
€1,700
2024-12-31
€9,217
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€1,000
2021-12-31
€1,188
2022-08-31
-€13,640
2023-12-31
€128
2024-12-31
€7,703
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€3,000
2021-12-31
€2,369
2022-08-31
€12,158
2023-12-31
€9,408
2024-12-31
€8,883
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Rikastettu lähdehavainto.

OmavaraisuusasteHyvä
97/100 · Nousussa
77.8 %2024-12-31: 30.0 %
MaksuvalmiusVälttävä
17/100 · Nousussa
0.50x2024-12-31: 0.14x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
150.0 %2024-12-31: 28.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-08-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste50.0 %0.0 %0.0 %30.0 %77.8 %
Maksuvalmius3.00x0.00x0.17x0.14x0.50x
Liikevoitto-%33.3 %0.0 %-6.6 %28.6 %150.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3198143-8
ALV-tunnusFI31981438
EU-tunnusFIFPRO.3198143-8
KuntaVantaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-03-16Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-03-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-03-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-03-22Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Kauppinen Sami TapaniVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Viiperi Jonna LauraVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaVantaan Tapahtumat Oy
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä67/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
63 verrokkia
Omavaraisuus90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Kannattavuus100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Maksuvalmius75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
2 arviota
B1
2026-10-1867/100 · v0.15
B2 → B1 · +14 pistettä
  • Liikevaihto: Ei riittävästi historiaa → Heikkenee
  • Kannattavuus: Ei riittävästi historiaa → Paranee
  • Vakavaraisuus: Ei riittävästi historiaa → Paranee
B2
2026-09-1753/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
40/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
54/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

8 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-28

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Vantaan Tapahtumat Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.