Yritysprofiili

Värittäjät Oy

Värittäjät Oy:n kotipaikka on Siilinjärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-02-18. Toimiala on maalaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €75,346 ja liikevoitto €133.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2977801-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2977801-9
Toimiala
Maalaus
Kunta
Siilinjärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-02-18
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-02-06
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tervarinteentie 1b, 71800, Siilinjärvi

Tietoa yrityksestä Värittäjät Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Värittäjät Oy:n sijaintipaikkakunta on Siilinjärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-02-18. Toimiala on maalaus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €75,346 ja liikevoitto €133. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-09-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €75,346 sekä tilikauden tulokseksi €22. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -34.6%, liikevoittoprosentti +0.2% ja omavaraisuusaste +81.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-09-30

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-34.6%
Liikevoittoprosentti0.2%
Omavaraisuusaste81.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€5,145Edellinen: €18,113
Edellisten tilikausien voitto/tappio€11,687Edellinen: -€5,458
Oma pääoma€14,209Edellinen: €15,187
Velat€3,289Edellinen: €13,932
Vaihtuvat vastaavat€16,304Edellinen: €28,222
Current liabilities€3,289Edellinen: €13,932
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€115,227
2024-09-30
€75,346
2025-09-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€18,533
2024-09-30
€133
2025-09-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€18,145
2024-09-30
€22
2025-09-30
Varat -kehitys2 kautta
€29,119
2024-09-30
€17,498
2025-09-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
81.2 %2024-09-30: 52.1 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
52/100 · Nousussa
1.56x2024-09-30: 1.30x
Liikevoitto-%Välttävä
50/100 · Laskussa
0.2 %2024-09-30: 16.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-09-302025-09-30
Omavaraisuusaste52.1 %81.2 %
Maksuvalmius1.30x1.56x
Liikevoitto-%16.1 %0.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2977801-9
ALV-tunnusFI29778019
EU-tunnusFIFPRO.2977801-9
KuntaSiilinjärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-02-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-02-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-02-18Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2019-04-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaVärittäjät Oy
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-09-17
Mallin pistemäärä65/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
67 verrokkia
Omavaraisuus82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Kannattavuus40%
Heikompi kuin 60 % verrokeista
Maksuvalmius79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu12%
Heikompi kuin 88 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika51 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika68 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-17 11.3365/100 · v0.14
B2 → B1 · +9 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-09-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1456/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1456/100 · v0.13
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1355/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
45/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
62/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-11-20

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-09-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-24.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Värittäjät Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.