Yritysprofiili

Varya Stepanova Consulting Oy

Varya Stepanova Consulting Oy:n kotipaikka on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-12-02. Toimiala on laitteistokonsultointi ja käyttö- ja hallintapalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €121,700 ja liikevoitto -€23,543.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3102190-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3102190-4
Toimiala
Laitteistokonsultointi ja käyttö- ja hallintapalvelut
Kunta
Espoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-12-02
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-11-29
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Päiväkummuntie 9 B 4, 02210, Espoo

Verkkosivu: http://varya.meLähde: rekisteritieto

Tietoa yrityksestä Varya Stepanova Consulting Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Varya Stepanova Consulting Oy:n sijaintipaikkakunta on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-12-02. Toimiala on laitteistokonsultointi ja käyttö- ja hallintapalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €121,700 ja liikevoitto -€23,543. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €121,700 sekä tilikauden tulokseksi -€12,877. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -43.8%, liikevoittoprosentti -19.3% ja omavaraisuusaste +98.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-43.8%
Liikevoittoprosentti-19.3%
Omavaraisuusaste98.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€55,752Edellinen: €87,591
Edellisten tilikausien voitto/tappio€137,676Edellinen: €152,310
Oma pääoma€124,799Edellinen: €149,648
Velat€2,048Edellinen: €26,726
Vaihtuvat vastaavat€60,839Edellinen: €114,356
Current liabilities€2,048Edellinen: €26,726
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€216,645
2024-12-31
€121,700
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€2,778
2024-12-31
-€23,543
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€2,662
2024-12-31
-€12,877
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€176,374
2024-12-31
€126,847
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
98.4 %2024-12-31: 84.8 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
27.22x2024-12-31: 3.28x
Liikevoitto-%Heikko
2/100 · Laskussa
-19.3 %2024-12-31: -1.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste84.8 %98.4 %
Maksuvalmius3.28x27.22x
Liikevoitto-%-1.3 %-19.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3102190-4
ALV-tunnusFI31021904
EU-tunnusFIFPRO.3102190-4
KuntaEspoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-11-29Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-12-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-12-02Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2020-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaVarya Stepanova Consulting Oy
Luokitus laskiB2 → B3 · uusi analyysi 2026-10-01
Mallin pistemäärä49/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
421 verrokkia
Omavaraisuus96%
Parempi kuin 96 % verrokeista
Kannattavuus4%
Heikompi kuin 96 % verrokeista
Maksuvalmius97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu3%
Heikompi kuin 97 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika234 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika153 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-10-01 23.0349/100 · v0.14
B2 → B3 · -9 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1558/100 · v0.14
B2 → B2 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1456/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-01
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
49/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
56/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
1.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-05

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Varya Stepanova Consulting Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.