Yritysprofiili

Vaskon Hiljainen Oy

Vaskon Hiljainen Oy:n kotipaikka on Inari. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2006-01-30. Toimiala on muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €28,935 ja liikevoitto -€7,380.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2008962-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2008962-0
Toimiala
Muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta
Kunta
Inari
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2006-01-30
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2005-12-23
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Sotkaniementie 401 K, 99870, Inari

Tietoa yrityksestä Vaskon Hiljainen Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Vaskon Hiljainen Oy:n sijaintipaikkakunta on Inari. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2006-01-30. Toimiala on muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €28,935 ja liikevoitto -€7,380. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €28,935 sekä tilikauden tulokseksi -€7,050. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -16.8%, liikevoittoprosentti -25.5% ja omavaraisuusaste +87.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-16.8%
Liikevoittoprosentti-25.5%
Omavaraisuusaste87.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €354
Rahat ja pankkisaamiset€3,418Edellinen: €9,354
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€409,992Edellinen: -€399,376
Oma pääoma€204,958Edellinen: €224,008
Velat€28,537Edellinen: €17,216
Vaihtuvat vastaavat€42,485Edellinen: €47,585
Current liabilities€28,537Edellinen: €17,216
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€34,782
2024-12-31
€28,935
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€1,383
2024-12-31
-€7,380
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€1,384
2024-12-31
-€7,050
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€241,224
2024-12-31
€233,495
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
87.8 %2024-12-31: 92.9 %
MaksuvalmiusHeikko
4/100 · Laskussa
0.12x2024-12-31: 0.54x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-25.5 %2024-12-31: 3.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste92.9 %87.8 %
Maksuvalmius0.54x0.12x
Liikevoitto-%3.9 %-25.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2008962-0
ALV-tunnusFI20089620
EU-tunnusFIFPRO.2008962-0
KuntaInari
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2006-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2006-01-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2006-01-30Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2006-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväVaskon Hiljainen Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä57/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
62 verrokkia
Omavaraisuus92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Kannattavuus15%
Heikompi kuin 85 % verrokeista
Maksuvalmius40%
Heikompi kuin 60 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu18%
Heikompi kuin 82 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika104 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika112 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 4 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-10-1757/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-10-03 22.2757/100 · v0.14
A3 → B2 · -15 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1572/100 · v0.14
B1 → A3 · +8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1464/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
82/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 20 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
77/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-14

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Vaskon Hiljainen Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.