Yritysprofiili

Vastaraha Oy

Vastaraha Oy:n kotipaikka on Rovaniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2000-04-27. Toimiala on muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €150,005 ja liikevoitto €114,080.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1590107-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1590107-1
Toimiala
Muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Kunta
Rovaniemi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2000-04-27
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2000-03-24
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Revontultentie 6 A, 96500, Rovaniemi

Tietoa yrityksestä Vastaraha Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Vastaraha Oy:n sijaintipaikkakunta on Rovaniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2000-04-27. Toimiala on muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €150,005 ja liikevoitto €114,080. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €150,005 sekä tilikauden tulokseksi €85,609. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +83.0%, liikevoittoprosentti +76.1% ja omavaraisuusaste +55.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys83.0%
Liikevoittoprosentti76.1%
Omavaraisuusaste55.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€73,082Edellinen: €18,616
Edellisten tilikausien voitto/tappio€46,805Edellinen: €32,401
Oma pääoma€264,415Edellinen: €194,315
Velat€209,800Edellinen: €205,841
Vaihtuvat vastaavat€73,082Edellinen: €19,024
Current liabilities€36,500Edellinen: €19,401
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€81,973
2024-12-31
€150,005
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€47,722
2024-12-31
€114,080
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€29,914
2024-12-31
€85,609
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€400,157
2024-12-31
€474,214
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
70/100 · Nousussa
55.8 %2024-12-31: 48.6 %
MaksuvalmiusHyvä
67/100 · Nousussa
2.00x2024-12-31: 0.96x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
76.0 %2024-12-31: 58.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste48.6 %55.8 %
Maksuvalmius0.96x2.00x
Liikevoitto-%58.2 %76.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1590107-1
ALV-tunnusFI15901071
EU-tunnusFIFPRO.1590107-1
KuntaRovaniemi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2000-03-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2000-03-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2000-04-27Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2023-10-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A1
ErinomainenVastaraha Oy
Luokitus nousiA3 → A1 · uusi analyysi 2026-09-18
Mallin pistemäärä91/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika10 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika7 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A1
2026-09-18 04.4791/100 · v0.14
A3 → A1 · +15 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1476/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1476/100 · v0.13
B1 → A3 · +10 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1366/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
89/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 26 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
81/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

21 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-23

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-23.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Vastaraha Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.