Yritysprofiili

Västerby Agro Oy

Västerby Agro Oy:n kotipaikka on Siltakylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-05-16. Toimiala on muu kasvinviljelyä palveleva toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €60,645 ja liikevoitto €10,094.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2758695-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2758695-3
Toimiala
Muu kasvinviljelyä palveleva toiminta
Kunta
Siltakylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-05-16
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-04-22
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Länsikyläntie 628, 49220, Siltakylä

Tietoa yrityksestä Västerby Agro Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Västerby Agro Oy:n sijaintipaikkakunta on Siltakylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-05-16. Toimiala on muu kasvinviljelyä palveleva toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €60,645 ja liikevoitto €10,094. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €60,645 sekä tilikauden tulokseksi €2,937. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +23.8%, liikevoittoprosentti +16.6% ja omavaraisuusaste +11.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys23.8%
Liikevoittoprosentti16.6%
Omavaraisuusaste11.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€3,147Edellinen: €2,496
Edellisten tilikausien voitto/tappio€3,924Edellinen: €269
Oma pääoma€11,861Edellinen: €8,924
Velat€91,328Edellinen: €101,760
Vaihtuvat vastaavat€3,984Edellinen: €3,194
Current liabilities€55,329Edellinen: €30,453
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€49,000
2023-12-31
€60,645
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€9,207
2023-12-31
€10,094
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€3,656
2023-12-31
€2,937
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€110,684
2023-12-31
€103,189
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
14/100 · Nousussa
11.5 %2023-12-31: 8.1 %
MaksuvalmiusHeikko
2/100 · Laskussa
0.06x2023-12-31: 0.08x
Liikevoitto-%Hyvä
92/100 · Laskussa
16.6 %2023-12-31: 18.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste8.1 %11.5 %
Maksuvalmius0.08x0.06x
Liikevoitto-%18.8 %16.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2758695-3
ALV-tunnusFI27586953
EU-tunnusFIFPRO.2758695-3
KuntaSiltakylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-04-22Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-04-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2016-05-16Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-05-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaVästerby Agro Oy
Luokitus laskiA3 → B1 · uusi analyysi 2026-09-16
Mallin pistemäärä66/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
512 verrokkia
Omavaraisuus26%
Heikompi kuin 74 % verrokeista
Kannattavuus71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Maksuvalmius74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika94 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika136 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-16 18.5566/100 · v0.14
A3 → B1 · -4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1470/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1470/100 · v0.13
B1 → A3 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1363/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
80/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 10 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
70/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
16.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-04-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Västerby Agro Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.