Yritysprofiili

Vauhtifarmi Oy

Vauhtifarmi Oy:n kotipaikka on Perttula. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-01-27. Toimiala on kulttuurialan ohjelmatoimistojen toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €434,404 ja liikevoitto €64,482.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2593798-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2593798-3
Toimiala
Kulttuurialan ohjelmatoimistojen toiminta
Kunta
Perttula
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2014-01-27
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2013-12-30
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Suonojantie 200, 01860, Perttula

Verkkosivu: https://vauhtifarmi.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Vauhtifarmi Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Vauhtifarmi Oy:n sijaintipaikkakunta on Perttula. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-01-27. Toimiala on kulttuurialan ohjelmatoimistojen toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €434,404 ja liikevoitto €64,482. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €434,404 sekä tilikauden tulokseksi €61,902. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +21.0%, liikevoittoprosentti +14.8% ja omavaraisuusaste +88.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys21.0%
Liikevoittoprosentti14.8%
Omavaraisuusaste88.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€330Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€60,652Edellinen: €40,451
Edellisten tilikausien voitto/tappio€417,234Edellinen: €506,047
Oma pääoma€481,636Edellinen: €456,134
Velat€62,477Edellinen: €75,391
Vaihtuvat vastaavat€80,813Edellinen: €49,637
Current liabilities€62,477Edellinen: €75,391
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€359,096
2024-12-31
€434,404
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€52,092
2024-12-31
€64,482
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€52,413
2024-12-31
€61,902
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€531,525
2024-12-31
€544,113
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
88.5 %2024-12-31: 85.8 %
MaksuvalmiusVälttävä
32/100 · Nousussa
0.97x2024-12-31: 0.54x
Liikevoitto-%Hyvä
87/100 · Nousussa
14.8 %2024-12-31: -14.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste85.8 %88.5 %
Maksuvalmius0.54x0.97x
Liikevoitto-%-14.5 %14.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2593798-3
ALV-tunnusFI25937983
EU-tunnusFIFPRO.2593798-3
KuntaPerttula
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2013-12-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2013-12-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2014-01-27Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2014-02-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväVauhtifarmi Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-28
Mallin pistemäärä80/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika153 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika147 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-28 03.4880/100 · v0.14
B1 → A2 · +15 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1565/100 · v0.14
B1 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1460/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-28
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
67/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 12 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
62/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-20

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Vauhtifarmi Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.