Yritysprofiili

Veli Oy

Veli Oy:n kotipaikka on Ikaalinen. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1987-06-10. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €16,102 ja liikevoitto -€2,971.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0657849-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0657849-5
Toimiala
Muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Kunta
Ikaalinen
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1987-06-10
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1987-05-20
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Pukarantie 658, 39500, Ikaalinen

Tietoa yrityksestä Veli Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Veli Oy:n sijaintipaikkakunta on Ikaalinen. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1987-06-10. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €16,102 ja liikevoitto -€2,971. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €16,102 sekä tilikauden tulokseksi -€2,308. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +4.7%, liikevoittoprosentti -18.4% ja omavaraisuusaste +74.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-06-30

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty4
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys4.7%
Liikevoittoprosentti-18.4%
Omavaraisuusaste74.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€1,547Edellinen: €589
Edellisten tilikausien voitto/tappio€53,173Edellinen: €54,417
Oma pääoma€55,070Edellinen: €57,378
Velat€18,930Edellinen: €17,474
Vaihtuvat vastaavat€2,130Edellinen: €3,357
Current liabilities€18,930Edellinen: €17,474
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€15,832
2023-06-30
€16,037
2024-06-30
€15,381
2025-06-30
€16,102
2026-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
-€1,343
2023-06-30
-€1,079
2024-06-30
-€3,149
2025-06-30
-€2,971
2026-06-30
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
-€2,373
2023-06-30
-€1,373
2024-06-30
-€1,244
2025-06-30
-€2,308
2026-06-30
Varat -kehitys4 kautta
€81,686
2023-06-30
€76,563
2024-06-30
€74,851
2025-06-30
€74,000
2026-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
93/100 · Laskussa
74.4 %2025-06-30: 76.7 %
MaksuvalmiusHeikko
3/100 · Nousussa
0.08x2025-06-30: 0.03x
Liikevoitto-%Heikko
4/100 · Nousussa
-18.4 %2025-06-30: -20.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-06-302024-06-302025-06-302026-06-30
Omavaraisuusaste73.5 %76.6 %76.7 %74.4 %
Maksuvalmius0.21x0.11x0.03x0.08x
Liikevoitto-%-8.5 %-6.7 %-20.5 %-18.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0657849-5
ALV-tunnusFI06578495
EU-tunnusFIFPRO.0657849-5
KuntaIkaalinen
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1987-05-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1987-06-10Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2014-09-05Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-07-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaVeli Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-11-06
Mallin pistemäärä67/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
117 verrokkia
Omavaraisuus52%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus25%
Heikompi kuin 75 % verrokeista
Maksuvalmius48%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika124 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika124 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B1
2026-11-0667/100 · v0.15
B1 → B1 · +1 pistettä
  • Uusi arviota tukeva tekijä: Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity.
B1
2026-11-05 02.1766/100 · v0.15
B1 → B1 · +1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-06-30).
B1
2026-10-1865/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-29 05.0465/100 · v0.14
A3 → B1 · -7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-06
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 39 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
80/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
4.11.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
29.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
30.6.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-06-30.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-11-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Veli Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.