Yritysprofiili

Vendado Oy

Vendado Oy:n kotipaikka on Sotkamo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-06-07. Toimiala on liikkeenjohdon konsultointi. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €56,125 ja liikevoitto -€11,492.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2119514-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2119514-2
Toimiala
Liikkeenjohdon konsultointi
Kunta
Sotkamo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2007-06-07
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2007-05-30
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Savitie 2, 88600, Sotkamo

Tietoa yrityksestä Vendado Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Vendado Oy:n sijaintipaikkakunta on Sotkamo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-06-07. Toimiala on liikkeenjohdon konsultointi. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €56,125 ja liikevoitto -€11,492. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €56,125 sekä tilikauden tulokseksi -€12,657. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -19.2%, liikevoittoprosentti -20.5% ja omavaraisuusaste +56.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-06-30

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-19.2%
Liikevoittoprosentti-20.5%
Omavaraisuusaste56.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€4,620Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€5,578Edellinen: €16,968
Edellisten tilikausien voitto/tappio€70,299Edellinen: €96,233
Oma pääoma€60,142Edellinen: €73,644
Velat€46,292Edellinen: €50,306
Vaihtuvat vastaavat€8,795Edellinen: €20,755
Current liabilities€16,456Edellinen: €16,687
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€141,232
2024-06-30
€69,493
2025-06-30
€56,125
2026-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
-€257
2024-06-30
-€24,142
2025-06-30
-€11,492
2026-06-30
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
-€1,379
2024-06-30
-€25,089
2025-06-30
-€12,657
2026-06-30
Varat -kehitys3 kautta
€149,837
2024-06-30
€123,950
2025-06-30
€106,434
2026-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
71/100 · Laskussa
56.5 %2025-06-30: 59.4 %
MaksuvalmiusHeikko
11/100 · Laskussa
0.34x2025-06-30: 1.02x
Liikevoitto-%Heikko
3/100 · Nousussa
-18.9 %2025-06-30: -34.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-06-302025-06-302026-06-30
Omavaraisuusaste71.6 %59.4 %56.5 %
Maksuvalmius0.24x1.02x0.34x
Liikevoitto-%-0.2 %-34.7 %-18.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2119514-2
ALV-tunnusFI21195142
EU-tunnusFIFPRO.2119514-2
KuntaSotkamo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2007-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2007-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2007-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2007-06-07Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2007-07-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväVendado Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-11-05
Mallin pistemäärä56/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
198 verrokkia
Omavaraisuus33%
Heikompi kuin 67 % verrokeista
Kannattavuus30%
Heikompi kuin 70 % verrokeista
Maksuvalmius57%
Parempi kuin 57 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika126 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika142 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B2
2026-11-05 16.1356/100 · v0.15
B2 → B2
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-06-30).
B2
2026-10-1856/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-09-24 03.2456/100 · v0.14
A3 → B2 · -16 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1572/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
72/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 19 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitErittäin vahva
90/100

Pitkä rekisterihistoria, tuoreet tilinpäätösasiakirjat ja voimassa olevat rekisterimerkinnät tukevat tätä signaalia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Hallitusta koskeva rekisteritapahtumaRekisteriTodennettu lähde
4.11.2026 · PRH / KREKTILINTARKASTAJAT · HALLITUS
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
3.11.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-06-30.
Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
3.11.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
24.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

26 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-11-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Vendado Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.