Yritysprofiili

Vennitalot Oy

Vennitalot Oy:n kotipaikka on Rovaniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-02-07. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,575,062 ja liikevoitto €457,927.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3421788-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3421788-1
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Rovaniemi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2024-02-07
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2024-01-23
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Puomilenkki 6, 96800, Rovaniemi

Puhelin: +358451365570Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://vennitalot.fiLähdehavainto

Verkkolaskuosoite: 003734217881 · Välittäjä: Apix Messaging OyLähde: yrityksen verkkosivu

Verkkolaskuosoite: 003723327487 · Välittäjä: Apix Messaging OyLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Henri KristoYrittäjä

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Suorat yhteystiedot saatavilla kirjautuneilleOsa henkilötason yhteystiedoista näytetään vain rekisteröityneille käyttäjille. Tiedot perustuvat julkisiin lähteisiin, kuten yrityksen omiin verkkosivuihin.Kirjaudu nähdäksesi päätöksentekijöiden yhteystiedot

Tietoa yrityksestä Vennitalot Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Vennitalot Oy:n sijaintipaikkakunta on Rovaniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-02-07. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,575,062 ja liikevoitto €457,927. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,575,062 sekä tilikauden tulokseksi €364,372. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +388.2%, liikevoittoprosentti +29.1% ja omavaraisuusaste +66.2%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Rakentaminen, rakennuttaminen, rakennuskonsultointi, työnjohtopalvelut, suunnittelu ja valvonta. Kiinteistöjen, osakkeiden, osuuksien ja osakehuoneistojen omistus ja hallinta sekä niiden osto, myynti ja vuokraus. Muu laillinen liiketoiminta

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeRikastettu lähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys388.2%
Liikevoittoprosentti29.1%
Omavaraisuusaste66.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Tulos ennen veroja€455,579Edellinen: €79,234
Henkilöstö2Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€322,628
2024-12-31
€1,575,062
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€84,411
2024-12-31
€457,927
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€63,362
2024-12-31
€364,372
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€364,992
2024-12-31
€895,806
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Rikastettu lähdehavainto.

OmavaraisuusasteHyvä
83/100 · Nousussa
66.2 %2024-12-31: 39.4 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
66/100 · Nousussa
1.97x2024-12-31: 0.38x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
29.1 %2024-12-31: 26.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste39.4 %66.2 %
Maksuvalmius0.38x1.97x
Liikevoitto-%26.0 %29.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3421788-1
ALV-tunnusFI34217881
EU-tunnusFIFPRO.3421788-1
KuntaRovaniemi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2024-01-23Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2024-02-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-02-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2024-02-07Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2024-08-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Suoria yhteystietoja saatavilla kirjautuneille käyttäjille.

Henri KristoYrittäjäLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Kristo Henri MikaelVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Kristo Eeva TuulikkiVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Saranki Jarmo JaakkoTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväVennitalot Oy
Luokitus nousiC → A3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä73/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
163 verrokkia
Omavaraisuus68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Kannattavuus97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Maksuvalmius80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
2 arviota
A3
2026-10-1773/100 · v0.15
C → A3 · +38 pistettä
  • Liikevaihto: Ei riittävästi historiaa → Paranee
  • Kannattavuus: Ei riittävästi historiaa → Paranee
  • Vakavaraisuus: Ei riittävästi historiaa → Paranee
C
2026-09-1635/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
45/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
16.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

5 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-14

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Vennitalot Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.