Yritysprofiili

Ventintien Talli OY

Ventintien Talli OY:n kotipaikka on Tottijärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-02-21. Toimiala on lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €530,900 ja liikevoitto €244,080.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3108948-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3108948-2
Toimiala
Lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
Kunta
Tottijärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-02-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-01-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: ventintie 38, 37310, Tottijärvi

Verkkosivu: https://www.ventintientalli.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Ventintien Talli OY

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ventintien Talli OY:n sijaintipaikkakunta on Tottijärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-02-21. Toimiala on lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €530,900 ja liikevoitto €244,080. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €530,900 sekä tilikauden tulokseksi €208,149. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +2.4%, liikevoittoprosentti +46.0% ja omavaraisuusaste +94.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys2.4%
Liikevoittoprosentti46.0%
Omavaraisuusaste94.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€13,437Edellinen: €11,250
Rahat ja pankkisaamiset€120,827Edellinen: €20,777
Edellisten tilikausien voitto/tappio€415,952Edellinen: €264,800
Oma pääoma€624,101Edellinen: €452,122
Velat€37,214Edellinen: €83,846
Vaihtuvat vastaavat€373,654Edellinen: €306,617
Current liabilities€32,929Edellinen: €62,418
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€518,644
2024-12-31
€530,900
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€244,642
2024-12-31
€244,080
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€187,322
2024-12-31
€208,149
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€535,968
2024-12-31
€661,315
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
94.4 %2024-12-31: 84.4 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.67x2024-12-31: 0.33x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
44.8 %2024-12-31: 46.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste84.4 %94.4 %
Maksuvalmius0.33x3.67x
Liikevoitto-%46.2 %44.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3108948-2
EU-tunnusFIFPRO.3108948-2
KuntaTottijärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-01-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-02-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-02-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväVentintien Talli OY
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä88/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
80 verrokkia
Omavaraisuus65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Kannattavuus71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Maksuvalmius59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu54%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika167 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika168 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-10-1788/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-09-24 05.0488/100 · v0.14
B1 → A2 · +20 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1568/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1362/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
94/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
57/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
24.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-26

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ventintien Talli OY -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.