Yritysprofiili

Verholine Oy

Verholine Oy:n kotipaikka on Seinäjoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-03-12. Toimiala on mattojen ja verhojen vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €614,570 ja liikevoitto -€15,161.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3430437-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3430437-9
Toimiala
Mattojen ja verhojen vähittäiskauppa
Kunta
Seinäjoki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2024-03-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2024-02-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Puurtajantie 15 H 8, 60100, Seinäjoki

Verkkosivu: https://www.verholine.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Verholine Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Verholine Oy:n sijaintipaikkakunta on Seinäjoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-03-12. Toimiala on mattojen ja verhojen vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €614,570 ja liikevoitto -€15,161. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-02-28 ja osoittaa liikevaihdoksi €614,570 sekä tilikauden tulokseksi -€24,496. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +24.3%, liikevoittoprosentti -2.5% ja omavaraisuusaste +2.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-02-28

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys24.3%
Liikevoittoprosentti-2.5%
Omavaraisuusaste2.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€45,642Edellinen: €53,694
Rahat ja pankkisaamiset€12,523Edellinen: €60,403
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€60,538Edellinen: €0
Oma pääoma€4,966Edellinen: €29,462
Velat€165,294Edellinen: €200,416
Vaihtuvat vastaavat€85,137Edellinen: €130,548
Current liabilities€69,131Edellinen: €65,416
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€494,229
2025-02-28
€614,570
2026-02-28
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€48,392
2025-02-28
-€15,161
2026-02-28
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€60,538
2025-02-28
-€24,496
2026-02-28
Varat -kehitys2 kautta
€229,878
2025-02-28
€170,260
2026-02-28

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
4/100 · Laskussa
2.9 %2025-02-28: 12.8 %
MaksuvalmiusVälttävä
28/100 · Laskussa
0.84x2025-02-28: 1.74x
Liikevoitto-%Heikko
44/100 · Nousussa
-2.5 %2025-02-28: -9.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-02-282026-02-28
Omavaraisuusaste12.8 %2.9 %
Maksuvalmius1.74x0.84x
Liikevoitto-%-9.8 %-2.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3430437-9
ALV-tunnusFI34304379
EU-tunnusFIFPRO.3430437-9
KuntaSeinäjoki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2024-02-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2024-02-26Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-02-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2024-03-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2024-03-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
C
Kohonnut riskiVerholine Oy
Luokitus laskiB3 → C · uusi analyysi 2026-09-30
Mallin pistemäärä37/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
150 verrokkia
Omavaraisuus13%
Heikompi kuin 87 % verrokeista
Kannattavuus28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius62%
Parempi kuin 62 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika174 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika174 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
C
2026-09-30 06.1437/100 · v0.14
B3 → C · -4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-02-28).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1541/100 · v0.14
B3 → B3 · -8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1449/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaC
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-30
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
39/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
47/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

7 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-12

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-02-28

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Verholine Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.