Yritysprofiili

VFE Garage Oy

VFE Garage Oy:n kotipaikka on Poikko. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-05-17. Toimiala on autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €18,048 ja liikevoitto €3,979.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3362249-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3362249-8
Toimiala
Autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen tukkukauppa
Kunta
Poikko
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-05-17
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-05-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kalamäentie 7, 21130, Poikko

Postiosoite: Kotilokuja 2 A 4, 21120, Raisio

Tietoa yrityksestä VFE Garage Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

VFE Garage Oy:n sijaintipaikkakunta on Poikko. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-05-17. Toimiala on autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €18,048 ja liikevoitto €3,979. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €18,048 sekä tilikauden tulokseksi €3,474. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +81.5%, liikevoittoprosentti +22.0% ja omavaraisuusaste +30.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys81.5%
Liikevoittoprosentti22.0%
Omavaraisuusaste30.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €299
Rahat ja pankkisaamiset€2,184Edellinen: €2,779
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€1,716Edellinen: -€2,500
Oma pääoma€1,757Edellinen: -€1,716
Velat€4,101Edellinen: €4,982
Vaihtuvat vastaavat€3,234Edellinen: €3,265
Current liabilities€4,101Edellinen: €4,982
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€9,942
2024-12-31
€18,048
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€784
2024-12-31
€3,979
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€784
2024-12-31
€3,474
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€3,265
2024-12-31
€5,859
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
38/100 · Nousussa
30.0 %2024-12-31: -52.6 %
MaksuvalmiusVälttävä
18/100 · Laskussa
0.53x2024-12-31: 0.56x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
22.1 %2024-12-31: 7.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste-52.6 %30.0 %
Maksuvalmius0.56x0.53x
Liikevoitto-%7.7 %22.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3362249-8
ALV-tunnusFI33622498
EU-tunnusFIFPRO.3362249-8
KuntaPoikko
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-05-02Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-05-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-05-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-05-17Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaVFE Garage Oy
Luokitus nousiB3 → B1 · uusi analyysi 2026-09-23
Mallin pistemäärä65/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
235 verrokkia
Omavaraisuus35%
Heikompi kuin 65 % verrokeista
Kannattavuus75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Maksuvalmius53%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika69 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika69 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-23 14.3665/100 · v0.14
B3 → B1 · +20 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1545/100 · v0.14
B2 → B3 · -6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1351/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-23
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
41/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
45/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
23.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

5 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-10

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

VFE Garage Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.