Yritysprofiili

Viestintä Jenka Oy

Viestintä Jenka Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-10-09. Toimiala on suhdetoiminta ja viestintä. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €136,539 ja liikevoitto €21,272.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2290266-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2290266-2
Toimiala
Suhdetoiminta ja viestintä
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2009-10-09
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2009-10-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Aurinkoranta 8 B 36, 00990, Helsinki

Verkkosivu: https://www.jenka.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Viestintä Jenka Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Viestintä Jenka Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-10-09. Toimiala on suhdetoiminta ja viestintä. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €136,539 ja liikevoitto €21,272. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €136,539 sekä tilikauden tulokseksi €19,583. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -8.5%, liikevoittoprosentti +15.6% ja omavaraisuusaste +92.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-8.5%
Liikevoittoprosentti15.6%
Omavaraisuusaste92.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€58,629Edellinen: €129,187
Edellisten tilikausien voitto/tappio€263,331Edellinen: €238,400
Oma pääoma€285,414Edellinen: €288,729
Velat€22,291Edellinen: €34,065
Vaihtuvat vastaavat€113,497Edellinen: €297,340
Current liabilities€22,291Edellinen: €34,065
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€149,292
2023-12-31
€136,539
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€59,525
2023-12-31
€21,272
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€47,829
2023-12-31
€19,583
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€322,794
2023-12-31
€307,705
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
92.8 %2023-12-31: 89.5 %
MaksuvalmiusHyvä
88/100 · Laskussa
2.63x2023-12-31: 3.79x
Liikevoitto-%Hyvä
89/100 · Laskussa
15.6 %2023-12-31: 39.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste89.5 %92.8 %
Maksuvalmius3.79x2.63x
Liikevoitto-%39.9 %15.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2290266-2
ALV-tunnusFI22902662
EU-tunnusFIFPRO.2290266-2
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2009-09-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2009-10-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2009-10-09Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2009-10-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväViestintä Jenka Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä85/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
1327 verrokkia
Omavaraisuus89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Kannattavuus72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu22%
Heikompi kuin 78 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika177 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika80 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-10-1785/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-10-05 14.3485/100 · v0.14
B1 → A2 · +16 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1569/100 · v0.14
B1 → B1 · +8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1461/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
60/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 17 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
72/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-26

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Viestintä Jenka Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.