Yritysprofiili

Villa Helenius Oy

Villa Helenius Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1995-10-11. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €215,983 ja liikevoitto -€7,990.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1014313-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1014313-6
Toimiala
Ruokaravintolat
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1995-10-11
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1995-08-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: LINNUNLAULUNTIE 11, 00530, Helsinki

Postiosoite: Vanha Porvoontie 371, 01490, Vantaa

Puhelin: +358504080816Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://sinisenhuvilankahvila.comLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Helenius Päivi EijaToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Villa Helenius Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Villa Helenius Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1995-10-11. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €215,983 ja liikevoitto -€7,990. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €215,983 sekä tilikauden tulokseksi -€6,281. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -15.1%, liikevoittoprosentti -3.7% ja omavaraisuusaste +95.5%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Sinisen Huvilan KahvilaTöölönlahden Linnunlaulupalvelut

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-15.1%
Liikevoittoprosentti-3.7%
Omavaraisuusaste95.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€2,619Edellinen: €1,350
Inventory€1,500Edellinen: €624
Rahat ja pankkisaamiset€5,463Edellinen: €18,805
Edellisten tilikausien voitto/tappio€48,182Edellinen: €41,893
Oma pääoma€49,974Edellinen: €61,103
Velat€2,330Edellinen: €2,926
Vaihtuvat vastaavat€17,067Edellinen: €20,727
Current liabilities€2,330Edellinen: €2,926
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€255,578
2021-12-31
€244,910
2022-12-31
€231,282
2023-12-31
€254,471
2024-12-31
€215,983
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€23,580
2021-12-31
€1,348
2022-12-31
-€7,640
2023-12-31
€11,963
2024-12-31
-€7,990
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€18,982
2021-12-31
€1,088
2022-12-31
-€7,492
2023-12-31
€11,137
2024-12-31
-€6,281
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€75,595
2021-12-31
€70,310
2022-12-31
€64,440
2023-12-31
€64,029
2024-12-31
€52,303
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
95.5 %2024-12-31: 95.6 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
2.99x2024-12-31: 6.64x
Liikevoitto-%Heikko
41/100 · Laskussa
-3.7 %2024-12-31: 4.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste95.0 %95.5 %84.3 %95.6 %95.5 %
Maksuvalmius---6.64x2.99x
Liikevoitto-%9.1 %0.6 %-3.3 %4.4 %-3.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1014313-6
ALV-tunnusFI10143136
EU-tunnusFIFPRO.1014313-6
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1995-05-18Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-08-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1995-10-11Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2012-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2012-07-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Helenius Päivi EijaToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Helenius Lassi TapioVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Tolonen Antti OskariTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaVilla Helenius Oy
Luokitus laskiA3 → B1 · uusi analyysi 2026-10-16
Mallin pistemäärä65/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
117 verrokkia
Omavaraisuus100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Kannattavuus15%
Heikompi kuin 85 % verrokeista
Maksuvalmius94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu11%
Heikompi kuin 89 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika168 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika131 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-16 19.5865/100 · v0.14
A3 → B1 · -7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1472/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1472/100 · v0.13
A3 → A3
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A3
2026-09-1372/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
14/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 31 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitErittäin vahva
90/100

Pitkä rekisterihistoria, tuoreet tilinpäätösasiakirjat ja voimassa olevat rekisterimerkinnät tukevat tätä signaalia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
16.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

22 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-06-17

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Villa Helenius Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.