Yritysprofiili

Villa Smeds Oy

Villa Smeds Oy:n kotipaikka on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-02-03. Toimiala on muualla luokittelematon huvi- ja virkistystoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €345,335 ja liikevoitto €60,514.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2739974-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2739974-4
Toimiala
Muualla luokittelematon huvi- ja virkistystoiminta
Kunta
Vantaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-02-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-01-27
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kauppalaivurintie 5 B, 01670, Vantaa

Verkkosivu: https://www.villasmeds.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Villa Smeds Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Villa Smeds Oy:n sijaintipaikkakunta on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-02-03. Toimiala on muualla luokittelematon huvi- ja virkistystoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €345,335 ja liikevoitto €60,514. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €345,335 sekä tilikauden tulokseksi €43,962. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +18.6%, liikevoittoprosentti +17.5% ja omavaraisuusaste +51.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys18.6%
Liikevoittoprosentti17.5%
Omavaraisuusaste51.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €1,550
Rahat ja pankkisaamiset€26,997Edellinen: €42,581
Edellisten tilikausien voitto/tappio€159,488Edellinen: €129,674
Oma pääoma€205,951Edellinen: €161,988
Velat€193,955Edellinen: €126,497
Vaihtuvat vastaavat€32,345Edellinen: €48,032
Current liabilities€100,056Edellinen: €126,497
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€291,283
2023-12-31
€345,335
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€37,683
2023-12-31
€60,514
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€29,814
2023-12-31
€43,962
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€288,485
2023-12-31
€399,905
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
64/100 · Laskussa
51.5 %2023-12-31: 56.1 %
MaksuvalmiusHeikko
9/100 · Laskussa
0.27x2023-12-31: 0.34x
Liikevoitto-%Hyvä
94/100 · Nousussa
17.5 %2023-12-31: 12.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste56.1 %51.5 %
Maksuvalmius0.34x0.27x
Liikevoitto-%12.9 %17.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2739974-4
ALV-tunnusFI27399744
EU-tunnusFIFPRO.2739974-4
KuntaVantaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-01-27Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-01-27Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2016-02-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-02-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-11-29Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväVilla Smeds Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä76/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
41 verrokkia
Omavaraisuus68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Kannattavuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Maksuvalmius55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika170 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika241 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1776/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-18 06.1676/100 · v0.14
B1 → A3 · +16 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1460/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1460/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
40/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 10 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
72/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-19

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Villa Smeds Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.