Yritysprofiili

Villa Wolax Oy

Villa Wolax Oy:n kotipaikka on Kuusisto. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1995-03-15. Toimiala on tapahtumien catering-palvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €970,255 ja liikevoitto €3,816.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1010350-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1010350-5
Toimiala
Tapahtumien catering-palvelut
Kunta
Kuusisto
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1995-03-15
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1995-06-15
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Villa Wolaxin tie 40, 21620, Kuusisto

Puhelin: +358405331469Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.villawolax.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Aaltonen Kati JohannaToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Villa Wolax Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Villa Wolax Oy:n sijaintipaikkakunta on Kuusisto. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1995-03-15. Toimiala on tapahtumien catering-palvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €970,255 ja liikevoitto €3,816. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €970,255 sekä tilikauden tulokseksi -€6,188. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -0.9%, liikevoittoprosentti +0.4% ja omavaraisuusaste +48.9%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Vision Express

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-0.9%
Liikevoittoprosentti0.4%
Omavaraisuusaste48.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€634Edellinen: €86
Inventory€11,265Edellinen: €8,469
Rahat ja pankkisaamiset€88,892Edellinen: €51,624
Advances received€2,500Edellinen: €2,500
Edellisten tilikausien voitto/tappio€83,244Edellinen: €130,138
Oma pääoma€286,177Edellinen: €317,364
Velat€299,183Edellinen: €234,007
Vaihtuvat vastaavat€439,108Edellinen: €407,627
Current liabilities€144,972Edellinen: €106,290
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€855,769
2021-12-31
€997,692
2022-12-31
€739,964
2023-12-31
€978,877
2024-12-31
€970,255
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
-€82,145
2020-12-31
€70,880
2021-12-31
€67,376
2022-12-31
-€65,304
2023-12-31
-€11,678
2024-12-31
€3,816
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
-€82,065
2020-12-31
€67,628
2021-12-31
€48,310
2022-12-31
€48,310
2023-12-31
-€21,895
2024-12-31
-€6,188
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€748,243
2021-12-31
€961,333
2022-12-31
€690,147
2023-12-31
€551,372
2024-12-31
€585,360
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
61/100 · Laskussa
49.1 %2024-12-31: 57.6 %
MaksuvalmiusVälttävä
23/100 · Nousussa
0.69x2024-12-31: 0.57x
Liikevoitto-%Välttävä
51/100 · Nousussa
0.4 %2024-12-31: -1.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-12-312021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste-63.1 %54.1 %53.4 %57.6 %49.1 %
Maksuvalmius----0.57x0.69x
Liikevoitto-%-7.5 %6.8 %-8.9 %-1.2 %0.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1010350-5
ALV-tunnusFI10103505
EU-tunnusFIFPRO.1010350-5
KuntaKuusisto
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1995-03-15Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1995-04-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-06-11Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-06-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1995-06-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Aaltonen Kati JohannaToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Aaltonen Tino RaunoVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaVilla Wolax Oy
Luokitus laskiB1 → B3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä49/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
556 verrokkia
Omavaraisuus49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus26%
Heikompi kuin 74 % verrokeista
Maksuvalmius66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu36%
Heikompi kuin 64 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika149 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika205 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-10-17 05.2149/100 · v0.14
B1 → B3 · -19 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1468/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1468/100 · v0.13
B1 → B1
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1368/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
49/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 31 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
86/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

21 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-29

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Villa Wolax Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.