Yritysprofiili

Villen valo Oy

Villen valo Oy:n kotipaikka on Savonlinna. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-05-18. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €172,741 ja liikevoitto €11,011.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2913800-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2913800-3
Toimiala
Sähköasennus
Kunta
Savonlinna
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-05-18
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-05-06
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Puistopolku 4, 57710, Savonlinna

Tietoa yrityksestä Villen valo Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Villen valo Oy:n sijaintipaikkakunta on Savonlinna. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-05-18. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €172,741 ja liikevoitto €11,011. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €172,741 sekä tilikauden tulokseksi €9,020. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +29.9%, liikevoittoprosentti +6.4% ja omavaraisuusaste +83.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys29.9%
Liikevoittoprosentti6.4%
Omavaraisuusaste83.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€740Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€43,795Edellinen: €28,363
Edellisten tilikausien voitto/tappio€41,055Edellinen: €45,533
Oma pääoma€52,575Edellinen: €47,335
Velat€10,123Edellinen: €5,612
Vaihtuvat vastaavat€62,065Edellinen: €42,803
Current liabilities€10,123Edellinen: €5,612
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€132,970
2024-12-31
€172,741
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€760
2024-12-31
€11,011
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€698
2024-12-31
€9,020
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€52,947
2024-12-31
€62,698
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
83.8 %2024-12-31: 89.4 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
4.33x2024-12-31: 5.05x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
66/100 · Nousussa
6.3 %2024-12-31: -0.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste89.4 %83.8 %
Maksuvalmius5.05x4.33x
Liikevoitto-%-0.6 %6.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2913800-3
ALV-tunnusFI29138003
EU-tunnusFIFPRO.2913800-3
KuntaSavonlinna
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-05-06Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-05-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2018-05-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-05-18Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväVillen valo Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä76/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
314 verrokkia
Omavaraisuus83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Kannattavuus60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Maksuvalmius88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika99 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika100 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1876/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-30 11.3976/100 · v0.14
B2 → A3 · +21 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1555/100 · v0.14
B2 → B2
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1455/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
65/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-09

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Villen valo Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.