Yritysprofiili

Vinisa Oy

Vinisa Oy:n kotipaikka on Orimattila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2003-09-30. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €71,953 ja liikevoitto €59,878.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1852811-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1852811-0
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Orimattila
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2003-09-30
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2003-09-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Lähdekuja 2 B 7, 16300, Orimattila

Postiosoite: Leinikkikuja 16, 16300, Orimattila

Verkkosivu: https://www.vinisa.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Vinisa Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Vinisa Oy:n sijaintipaikkakunta on Orimattila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2003-09-30. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-06-30 liikevaihto oli €71,953 ja liikevoitto €59,878. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €71,953 sekä tilikauden tulokseksi €48,273. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +22.7%, liikevoittoprosentti +83.2% ja omavaraisuusaste +97.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-06-30

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys22.7%
Liikevoittoprosentti83.2%
Omavaraisuusaste97.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€196,333Edellinen: €162,673
Edellisten tilikausien voitto/tappio€151,624Edellinen: €133,010
Oma pääoma€207,898Edellinen: €173,504
Velat€5,004Edellinen: €3,797
Vaihtuvat vastaavat€206,788Edellinen: €169,617
Current liabilities€5,004Edellinen: €3,797
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€58,665
2024-06-30
€71,953
2025-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€40,327
2024-06-30
€59,878
2025-06-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€32,494
2024-06-30
€48,273
2025-06-30
Varat -kehitys2 kautta
€177,301
2024-06-30
€212,902
2025-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
97.7 %2024-06-30: 97.9 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
39.23x2024-06-30: 42.84x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
83.2 %2024-06-30: 68.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-06-302025-06-30
Omavaraisuusaste97.9 %97.7 %
Maksuvalmius42.84x39.23x
Liikevoitto-%68.7 %83.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1852811-0
ALV-tunnusFI18528110
EU-tunnusFIFPRO.1852811-0
KuntaOrimattila
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2003-07-17Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2003-09-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2003-09-30Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2003-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväVinisa Oy
Luokitus nousiB2 → A2 · uusi analyysi 2026-09-17
Mallin pistemäärä82/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
89 verrokkia
Omavaraisuus92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Kannattavuus100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Maksuvalmius100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika117 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika114 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-09-17 19.1282/100 · v0.14
B2 → A2 · +25 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1457/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1457/100 · v0.13
B2 → B2 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1355/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 23 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
74/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-25

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Vinisa Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.